Recent Posts

Zmiany na zdrowsze




Stay Connected

Co jest nie tak z jajkami?

Co jest nie tak z jajkami?

  • 17 lutego, 2023
  • by

Częste pytanie, które słyszę jako dietetyk (oczywiście zaraz po „Skąd bierzesz białko?”) to „Co jest nie tak z jajkami?”

Od czego by tu zacząć? Zacznijmy od oczywistych faktów na temat jajek. Jajka nie zawierają błonnika, a około 70% kalorii pochodzi z tłuszczu, którego większa część to tłuszcze nasycone. Są też napakowane cholesterolem – około 213 miligramów w średniej wielkości jajku. Dla przykładu, osoby cierpiące na cukrzycę, choroby układu krążenia lub hipercholesterolemię powinny spożywać mniej niż 200 miligramów cholesterolu dziennie.

A ludzie sami w sobie nie mają biologicznej potrzeby, żeby spożywać cholesterol, ponieważ wystarczająco dużo produkujemy go we własnym organizmie.

Dlaczego w tak małym „opakowaniu” znajduje się tak wiele tłuszczu i cholesterolu? Pomyślmy: w jajku znajdziemy każdy element niezbędny do stworzenia nowego życia. W środku tej skorupki możliwe jest stworzenie piór, oczu, dziobu, mózgu, serca i tak dalej. Stworzenie tak skomplikowanej istoty potrzebuje wiele elementów.

Poza nadmiarem (dla ludzi) tych naturalnych składników jajka, istnieją inne zagrożenia dla życia ludzkiego. Skorupka jajka jest delikatna i porowata, a fermy drobiu są przepełnione, co stwarza idealne warunki do rozwoju salmonelli – głównej przyczyny zatruć w Ameryce.

To tylko porcja faktów i liczb. Ale jaki wpływ mają jajka na prawdziwych ludzi, w prawdziwym życiu? Na szczęście naukowcy przeprowadzili rzetelne badania mogące odpowiedzieć na te pytanie.

Nowotwory

Według International Journal of Cancer, analiza przyzwyczajeń żywieniowych przeprowadzona w roku 1992 wykazała, że u ludzi, którzy spożywali 1,5 jajka tygodniowo występowało pięć razy wyższe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, w porównaniu do tych, którzy nie spożywali prawie żadnego (mniej niż 11 jajek rocznie). W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeanalizowała dane z 34 krajów i wykazała, że jedzenie jajek jest powiązane ze śmiercią na skutek raka okrężnicy i odbytu. Natomiast badanie z 2011 roku, ufundowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia wykazało, że spożywanie jajek jest powiązane z rozwojem raka prostaty. Mężczyźni, którzy spożywali 2,5 jajka tygodniowo mieli o 81% wyższe ryzyko zachorowania na śmiertelny rodzaj raka prostaty w porównaniu z mężczyznami, którzy spożywali mniej niż pół jajka tygodniowo. Wreszcie, według badania opublikowanego w 2005 roku w International Urology and Nephrology, nawet umiarkowane spożycie jajek potrajało ryzyko zachorowania na raka pęcherza.

Cukrzyca

Przegląd czternastu badań opublikowanych w tym roku w czasopiśmie Atherosclerosis, wykazał, że ludzie, którzy spożywali najwięcej jajek mieli o 68% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż ci, którzy jedli ich najmniej.

W publikacji dla Physicians’ Health Study I w 2008 roku w badaniu obejmującym ponad 21 tysięcy uczestników naukowcy dowiedli, że ci, którzy spożywali ponad 7 i więcej jajek tygodniowo mieli o 25% większe ryzyko śmierci, w porównaniu z tymi, którzy spożywali ich mniej. Ryzyko śmierci dla uczestników z cukrzycą, którzy jedli więcej niż 7 jajek tygodniowo było dwa razy większe, niż dla tych, którzy jedli najmniejszą ilość jajek.

Według dwóch badań z roku 2011, wspomnianych w American Journal of Epidemiology, spożycie jajek zwiększa również zachorowanie na cukrzycę ciężarnych. Kobiety, które spożywały najwięcej jajek miały o 77% wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę (w pierwszym badaniu) lub o 165% wyższe (w drugim badaniu), w porównaniu do tych kobiet, które spożywały najmniej jajek.

Choroby serca

Canadian Journal of Cardiology naukowcy opublikowali ogólne ostrzeżenie, informujące czytelników o tym, że zaprzestanie jedzenia jajek po ataku serca będzie „czynnością konieczną, ale późną”. Naukowcy, którzy opracowali wcześniej wspomniany przegląd 14 badań, dowiedzieli się, że ludzie, którzy spożywali najwięcej jajek mieli o 19% wyższe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a jeśli ci ludzi już chorowali na cukrzycę, ryzyko wystąpienia choroby serca wzrosło do 83% przy dużym spożyciu jajek.

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano w tym roku wykazało, że cholina – składnik, którego stężenie jest wyjątkowo wysokie w jajkach, zwiększa ryzyko zawału serca, udaru i śmierci.

Białko zwierzęce

Ta dyskusja nieuchronnie prowadzi do kolejnego pytania: „Nawet białko jajka?” Tak, nawet białko. A powód jest taki sam, dla którego wielu ludzi właśnie je jajka – skoncentrowanie białka. Biorąc pod uwagę fakt, że większość mieszkańców krajów zachodnich spożywa znacznie więcej białka niż tego potrzebują, dodawanie do diety jego skoncentrowanego źródła może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby nerek, wystąpienia kamieni nerkowych i niektórych rodzajów nowotworów.

Unikając jajek i spożywając więcej pokarmów pochodzenia roślinnego nie tylko obniżysz spożycie cholesterolu, tłuszczów nasyconych i białka zwierzęcego, ale również zwiększysz spożycie m.in. ochronnego błonnika i przeciwutleniaczy.

Bądź mądry – odpuść sobie jajka i ciesz się lepszym zdrowiem!

*Tłumaczenie artykułu: https://www.forksoverknives.com/whats-wrong-with-eggs

Może Ci się spodobać

Zmiany na zdrowsze

Zmiany na zdrowsze

26 września, 2023

1 Komentarze

    ir

    28th kwi 2023 - 12:46

    jeśli kogoś nie przekonują względy zdrowotne to może współodczuwnie , wystarczy wklikać w wyszukiwarkę „maceracja piskląt (mielenie żywcem piskląt).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

×