Recent Posts

Zmiany na zdrowsze




Stay Connected

16 powodów, by zrezygnować z kolejnego drinka

16 powodów, by zrezygnować z kolejnego drinka

  • 19 czerwca, 2023
  • by

Ostatnie badania wskazują na zależność między obniżoną płodnością a dużym spożyciem alkoholu (więcej niż 14 drinków tygodniowo), mimo, że wyniki te nie były statystycznie istotne. Niektóre badania potwierdzają te tezę, inne jej zaprzeczają. Oprócz płodności, nadmierne spożywanie alkoholu jest związane z bardzo ryzykownymi zachowaniami seksualnymi i chorobami przenoszonymi drogą płciową, gwałtami na randkach oraz napaściami na tle seksualnym. Oczywiście spożycie alkoholu w ciąży jest bardzo złym pomysłem, ponieważ może dojść do poronienia, płód może cierpieć na alkoholowy zespół płodowy, alkoholozależne zaburzenia neurorozwojowe oraz wady wrodzone. Zatem nie należy łączyć picia alkoholu z ciążą. Z pewnością nie jest to najbardziej zadziwiająca informacja, której się dziś dowiedzieliście 🙂

Pomijając problemy z płodnością, nadmierne spożycie alkoholu jest powiązane z gorszymi przypadłościami. Oto one:

a.      Rak jelita grubego – ryzyko zwiększone o 10-20%, przy codzienny spożyciu 50g alkoholu lub 3-4 drinków standardowych rozmiarów.

b.      Rak piersi – na każde spożyte 2/3 drinka dziennie (10g alkoholu) ryzyko wzrasta o 7-10%.

c.      Rak jamy ustnej, gardła i krtani – mniej niż 2 drinki dziennie zwiększają ryzyko o 86%, 3-4 drinki dziennie o 311%.

d.     Rak przełyku – mniej niż 2 drinki dziennie zwiększają ryzyko o 39%, 3-4 drinki dziennie o 93%.

e.      Rak wątroby – mniej niż 2 drinki dziennie zwiększają ryzyko o 19%, 3-4 drinki dziennie o 40%.

f.       Rak żołądka – niepewne powiązanie. Może być powiązany z alkoholem.

g.      Rak trzustki – niepewne powiązanie. Może być powiązany z alkoholem.

h.      Rak płuc – niepewne powiązanie. Może być powiązany z alkoholem.

2.      Wysiłkowe nietrzymanie moczu (wyciek moczu przy kichaniu lub kaszlu) – 2.4 razy częstsza przypadłość u kobiet, które spożywają alkohol.

3.      Depresja – spożycie alkoholu jest wyraźnie powiązane z depresją, a jego biochemiczne oddziaływania wyjaśniają, jak przyczynia się on i nasila depresję.

4.      Udar krwotoczny (rodzaj udaru, przy którym pękają naczynia krwionośne) – duże spożycie (więcej niż 4 drinki dziennie) jest powiązane z ponad 200% podwyższonym ryzykiem.

5.      Zapalenie płuc – dwa drinki dziennie zwiększają ryzyko o 13%, im większe spożycie tym wyższe ryzyko.

6.      Wysokie ciśnienie krwi –u mężczyzn wystarczą dwa drinki dziennie, aby ryzyko wzrosło o 25%. Im większe spożycie, tym wyższe ryzyko.

7.      Zaburzenia rytmu serca – spożywanie więcej niż 2 drinków dziennie jest powiązane z 15% ryzykiem wystąpienia zaburzeń pracy serca.

8.      Zapalenie trzustki – duże spożycie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko zapalenia trzustki.

9.      Marskość wątroby – duże spożycie alkoholu zwiększa ryzyko marskości i niewydolności wątroby.

10.  Uzależnienie – 5% dorosłych Amerykanów cierpi na choroby alkohole, w tym nadużywanie i uzależnienie od alkoholu.

11.  Bezsenność – 35-70% osób, które regularnie piją alkohol cierpi na bezsenność, znacznie częściej niż reszta populacji.

12.  Zgaga – alkohol może hamować funkcjonowanie dolnego zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem, powodując refluks żołądkowy i zgagę.

13.  Nieszczelne jelito – alkohol może naruszyć warstwę ochronną jelita wpuszczając większe cząsteczki, które normalnie nie mogłyby być wchłonięte przez organizm.

14.  Zaburzenia odżywiania – duże spożycie alkoholu utrudnia wchłanianie się składników odżywczych.

15.  Łuszczyca – alkohol może spowodować zaostrzenie się łuszczycy.

16.  Otyłość – alkohol jest bardzo kaloryczny, a ludzie nie rekompensują nadwyżki kalorii jedząc mniej. Prawdą jest, że alkohol może zaostrzać apetyt. Dane nie łączą jednak spożycia alkoholu z przybieraniem na wadze.

Z wieloma z tych problemów ludzie borykają się na co dzień, poczynając od podenerwowania po choroby zagrażające życiu. Poza tymi problemami nadmierne spożycie alkoholu może powodować masę innych poważnych urazów, w tym wypadki przy prowadzeniu pod wpływem alkoholu, upadki, zachowania agresywne czy utonięcia. 31% śmiertelnych wypadków komunikacyjnych spowodowanych jest przez alkohol. Podsumowując, szacuje się, że rocznie w Ameryce prawie 90 tysięcy osób umiera z przyczyn związanych z alkoholem.

A co z tymi wszystkimi korzyściami płynącymi ze spożycia alkoholu, o których tyle słyszymy? Istnieją dowody na to, że niewielkie lub umiarkowane spożycie alkoholu jest znacząco powiązane ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby serca, udaru niedokrwiennego (typ udaru, który powodowany jest przez zakrzepy w naczyniach krwionośnych) i cukrzycy.

Podczas gdy opracowałem imponującą listę problemów zdrowotnych, wiele z nich związanych jest z nadmiernym spożyciem alkoholu. Poza niektórymi. Na przykład, nie ma jasnego progu, poniżej którego spożycie alkoholu nie przyczynia się do zachorowania na pewne typy nowotworów, a nawet jeden drink może oddziaływać na zgagę czy sen.

Każdy lekarz nie raz zetknął się z tragedią spowodowaną przez alkohol, leczy też wiele przewlekłych dolegliwości i chorób, takich jak zgaga, otyłość czy nadciśnienie, które mogą mieć związek z alkoholem. Ludzie często pytają mnie o wybierane napoje, w szczególności alkoholowe. Po przejrzeniu niektórych dowodów sugeruję, że jeśli nie mają żadnych z wymienionych tu problemów zdrowotnych, okazjonalne wyjście ze znajomymi na drinka lub dwa jest w porządku, ale ludzie, którzy niemal każdego dnia piją, mogą być w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na wymienione przypadłości. Za ryzykowne spożywanie alkoholu uważa się spożywanie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet (lub 7 drinków tygodniowo) i więcej niż dwa drinki dziennie dla mężczyzn (14 drinków tygodniowo). Jeśli z jakichś powodów ktoś zbliża się do któregokolwiek z tych poziomów szczerze zalecamy ponowne przemyślenie swoich zwyczajów.

Oryginalny artykuł wraz z bibliografią dostępny pod linkiem: http://nutritionstudies.org/alcohol-16-reasons-to-rethink-your-drink/

Może Ci się spodobać

Zmiany na zdrowsze

Zmiany na zdrowsze

26 września, 2023

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

×