Sportowcy na diecie roślinnej
- 06 grudnia, 2022
- by
- bok
Liczba wegan wciąż rośnie, a co za tym idzie, coraz więcej jest też wegańskich sportowców. Taka dieta nie tylko zaspokaja ich potrzeby odżywcze, lecz także niesie szereg dodatkowych korzyści (Amit, CPS, 2010). Produkty pochodzenia roślinnego łatwo się trawią, zapewniają organizmowi wystarczająco dużo energii, białka, a także przeciwzapalnych antyoksydantów. Dlatego też dieta wegańska pomaga w szybkiej regeneracji i jest źródłem łatwo dostępnej energii.
Oto kilka przykładów wegańskich sportowców uprawiających rożne dyscypliny oraz ich osiągnięć (jeśli chcesz uzyskać więcej informacji i sprawdzić zaktualizowaną listę odwiedź stronę www.greatveganathletes.com):
Scott Jurek, Stany Zjednoczone – ultramaratończyk, weganin od 1997 roku
Scott siedem razy wygrał bieg Western States na 100 mil (161 kilometrów) i trzy razy Millwok na 100 kilometrów; był pierwszym Amerykaninem, któremu udało się wygrać Spartathon (246 kilometrów); cztery razy wygrał też bieg Leona Divide na 50 mil (80 kilometrów); ustanowił dziesięć rekordów w ultramaratonie i wygrał co najmniej 24 ultramaratony o długości od 77 do 246 kilometrów. Jest amerykańskim rekordzistą w dwudziestoczterogodzinnym biegu w Grecji, gdzie pokonał 266 kilometrów. W lipcu 2015 roku ustanowił światowy rekord na Szlaku Appalachów, w zaledwie 46 dni udało mu się pokonać 3523 kilometry przez terytorium 14 stanów, wysokość nad poziomem morza zmieniła się podczas biegu o 157 tysięcy metrów. Dziennie przebiegał prawie 80 kilometrów.
Patrik Baboumian, Niemcy – najsilniejszy człowiek w Niemczech, weganin od 2011 roku
Ustanowił rekord świata w przeciągnięciu niewiarygodnego ciężaru o masie 550 kilogramów na odległość ponad 10 metrów. Jest też zdobywcą rekordu świata w wyciskaniu belki w kategorii do 105 kilogramów, w której podniósł 165 kilogramów, a także rekordzistą Niemiec w tej samej konkurencji. Największy ciężar, jaki podniósł, to 190 kilogramów. W 2012 roku czwarty raz z rzędu wygrał niemieckie zawody w wciskaniu belki, ustanowił też rekord świata w podnoszeniu beczki (115 kilogramów). Zdobył tytuł w europejskich zawodach trójboju siłowego w Finlandii, w 2012 roku wziął też udział w Europejskich Mistrzostwach Trójboju Siłowego, gdzie w przysiadach ze sztangą udało mu się podnieść 300 kilogramów, wyciskaniu leżąc 200 kilogramów, a w martwym ciągu 330 kilogramów. W 2013 roku Patrick został zaproszony do udziału w zawodach Ligii Mistrzów Strongman, gdzie zmierzył się z najlepszymi zawodnikami i wygrał konkurencję waga płaczu.
Mac Danzig, Stany Zjednoczone – zawodnik mieszanych sztuk walki (ang. mixed martial arts, MMA), weganin od 2004 roku
Już jako zawodnik walczący na najwyższych poziomach MMA, Mac spotkał na swojej drodze trenera weganina, który pomógł mu przejść na dietę złożoną tylko z produktów roślinnych w 2004 roku. W 2005 roku Mac wygrał mistrzostwa King Of The Cage w wadze lekkiej. Potem obronił tytuł cztery razy. W tym samym roku wziął udział w zawodach The Ultimate Fighter 6, które wygrał. Wśród jego osiągnięć jest między innymi tytuł Knockout of the Night (nokaut wieczoru), który zdobył po tym, jak pokonał Joego Stephensona w grudniu 2010 roku.
Brendan Brazier, Kanada – triatlonista i uczestnik zawodów Ironman, biegacz długodystansowy, wieloletni weganin
Kanadyjski triatlonista Brendan Brazier wygrał triatlon na dystansie olimpijskim, a także zawody Half Ironman i Ironman, na które składa się pływanie na dystansie 3,86 km, 180,2 km na rowerze oraz maraton o długości 42,195 km. Dwa razy ustanowił rekord w zawodach Bigfoot Half Ironman, dwukrotnie był też mistrzem Kanady w biegu na 50 kilometrów. Brendan jest gorącym zwolennikiem diety roślinnej, zwłaszcza dla sportowców, i otwarcie mówi o zaletach tego stylu życia, który pozwala ciężej trenować i szybciej regenerować siły.
Tim Shieff, Wielka Brytania – uprawia freerun i parkour, weganin od 2012 roku
Znany też pod pseudonimem „Livewire”. Tim Shieff jest jednym z najsłynniejszych i odnoszących największe sukcesy zawodników uprawiających freerun i parkour. W 2014 roku ukończył pierwszy etap zawodów American Ninja Warrior w zaledwie 62 sekundy, pobijając tym samym dotychczasowy rekord o 2 sekundy. Był też kapitanem drużyny europejskiej, którą powiódł do zwycięstwa.
Fiona Oakes, Wieka Brytania – maratonka, wieloletnia weganka
Fiona przebiegła w ciągu ostatnich 10 lat niezliczoną liczbę maratonów, jest też strażakiem. Wcześniej była cyklistką zdobywającą nagrody w Wielkiej Brytanii, wygrała wiele wyścigów. W 2013 roku wystartowała w maratonie na Biegunie Północnym, który nie tylko ukończyła, lecz także przybiegła na metę jako pierwsza kobieta i trzecia zawodniczka zaraz po dwóch innych biegaczach. Przy okazji pobiła też rekord kobiet o całe 45 minut. W tym samym roku została najszybszą kobietą, której udało się przebiec maratony na wszystkich kontynentach, ustanawiając rekord Guinnessa w kategorii najkrótszego łącznego czasu ukończenia tych biegów, a także rekord zawodów Antarctic Ice Marathon, które były częścią tej serii. W lipcu 2014 roku przebiegła maraton w Rio i pobiła dwa swoje własne rekordy Guinnessa. W tym samym roku Fiona przebiegła też siedem maratonów podczas siedmiu kolejnych dni, a w 2015 roku podjęła wyzwanie przebiegnięcia jednego maratonu dziennie przez siedem dni na różnych kontynentach.
Catherine Johnson, Stany Zjednoczone – mistrzyni kolarstwa przełajowego, weganka od 1998 roku
Po przebiegnięciu kilku maratonów w latach 1999-200 Catherine pracowała jako kurier rowerowy i zaczęła na poważnie trenować kolarstwo przełajowe i brać udział w zawodach. Do jej osiągnięć zalicza się ukończenie na ósmym miejscu wyścigu Capital Cross Classic 2006 i na szóstym Boulder Short Track Series 2006. W 2005 roku wygrała wyścig Boulder Cyclocross Series. Catherine jest zdeterminowana, żeby odnosić dalsze sukcesy jako cyklistka, i dumna ze swojego weganizmu.
Catra Corbett, Stany Zjednoczone – utramaratonka, wieloletnia weganka
Catra przebiegła ponad 250 ultramaratonów. Ustanowiła rekord kobiet, ukończywszy dwukrotnie (w tę i z powrotem) bieg szlakiem John Muir Trail o łącznej długości 682 km, uzyskała też drugi czas w historii w kategorii kobiet za przebiegnięcie szlaku w jedną stronę (341 km). W listopadzie 2011 roku przebiegła swój osiemdziesiąty wyścig na 100 mil (161 km). Na początku 2013 roku ukończyła swój osiemdziesiąty szósty bieg na 100 mil – Razorback 100. Przybiegła na metę jako pierwsza, pokonując tym samym wszystkich biegaczy płci męskiej, wygrała też big w kategorii kobiet.
Steph Davis, Stany Zjednoczone – alpinistka, weganka od 2002 roku
Steph napisała nowy rozdział we wspinaczce skałkowej kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jest jedyną kobietą, która techniką wspinaczki klasycznej (z użyciem wyłącznie rąk i nóg) wspięła się na szereg popularnych szczytów, jak Torre Egger w Patagonii, który zdobyła w zaledwie jeden dzień. Była też drugą osobą, która przy użyciu tej techniki wspięła się w jeden dzień na szczyt El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Steph była pionierem takich trudnych podjeść, podjęła się także wielu skoków spadochronowych z budynków i uprwiała wingsuit.
Ruth Heidrich, Stany Zjednoczone – uprawia sporty wytrzymałościowe, weganka od 1982 roku
W 1982 roku u Ruth wykryto złośliwy nowotwór piersi, w odpowiedzi na tę diagnozę Ruth zdecydowała się przejść na weganizm. Miała wtedy 47 lat. Zdobyła ponad 900 medali w biegu na różne dystanse, w tym za pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w zawodach Ironman Triathlon w Nowej Zelandii oraz Ironman Triathlon w Japonii w 1988 roku. W 1997 roku wygrała triatlon w Krajowych Mistrzostwach Seniorów Stanów Zjednoczonych, rok później zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w Stanowych Mistrzostwach Seniorów na Hawajach na siedmiu różnych torach, wygrał też bieg na 10 kilometrów.
Więcej informacji, w tym o POLSKICH sportowcach na diecie roślinnej znajdziecie pod linkiem: www.veganworkout.org.pl