Recent Posts

Zmiany na zdrowsze
Stay Connected

Przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin zwiększa ryzyko nowotworu

Przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin zwiększa ryzyko nowotworu

  • 19 czerwca, 2023
  • by

Miliony Amerykanów przyjmują witaminy oraz suplementy diety z myślą, że pozytywnie wpłynie to na ich zdrowie. Tymczasem według szeroko zakrojonego badania, którego wyniki zostały właśnie zaprezentowane na forum Kliniki Nowotworów Uniwersytetu w Colorado, przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin zwiększa ryzyko wystąpienia raka.

Współautor badania, dr n. med. oraz mgr zdrowia publicznego Tim Byers objaśnił swoje odkrycia na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Rakiem odbywającym się na uniwersytecie. Zaprezentował dowody poświadczające, że suplementy diety sprzedawane bez recepty zwiększają ryzyko nowotworu przy ich nadmiernym stosowaniu.

„Nie mamy pewności, dlaczego dzieje się to na poziomie molekularnym, jednak dowody potwierdzają, że osoby spożywające więcej suplementów niż potrzeba, wykazują zwykle wyższe ryzyko zachorowania na raka”, powiedział dr Byers w oświadczeniu.

Suplementy diety a profilaktyka nowotworów: zbalansowanie potencjalnych korzyści wobec udowodnionych szkód

Oryginalny artykuł, opublikowany w czasopiśmie Journal of the American Cancer Institute w maju 2012 roku, był metaanalizą badań nad suplementami i witaminami bez recepty, zgromadzonymi w przeciągu 20 lat.

Zespół badawczy pragnął poddać analizie potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania witamin i minerałów po zaobserwowaniu , że osoby jedzące więcej owoców i warzyw wykazywały niższy współczynnik zachorowalności na nowotwory. Owe spostrzeżenie skłoniło ich do zbadania czy przyjmowanie suplementów oraz witamin da ten sam efekt. Tymczasem naukowcy odkryli, że nadmierne spożywanie suplementów diety zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory i inne choroby śmiertelne, zamiast im przeciwdziałać.

W swoim komunikacie Byers oświadcza: „Odkryliśmy, iż suplementy nie wpływały korzystnie na stan zdrowia pacjentów. W rzeczywistości problemy nowotworowe niektórych osób podczas terapii witaminowej jeszcze się pogłębiły.” Autorzy badań przestrzegli przed przekraczaniem zalecanej dziennej dawki witaminy E i beta-karotenu oraz kwasu foliowego. Byers dodał również, że „nie istnieje równy  odpowiednik dobrego, odżywczego jedzenia.”

Rozdźwięk pomiędzy dowodami naukowymi a świadomością społeczną

W badaniu omówiono także potrzebę zastosowania regulacji na rynku suplementacji w ramach rozwiązania problemu zdrowia publicznego:

„Obecnie istnieją dowody na to, że wysokie dawki niektórych suplementów zwiększają ryzyko nowotworu. Jednak mimo tych dowodów,  marketing przemysłu suplementów nieprzerwanie zapewnia o antynowotworowych właściwościach swoich produktów. Niedostateczne regulacje rządowe dotyczące promocji suplementów diety mogą skutkować dalszymi niepotwierdzonymi poradami dla konsumentów. Zarówno środowisko naukowe jak i organy nadzoru rządowego powinny zapewnić społeczeństwu jasne wytyczne na temat stosowania suplementów diety w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka.”

Czy stosowanie witamin oraz suplementów diety jest bezpieczne?

Dr n. med. Matthew Ledetman, będący również doradcą medycznym w Forks Over Knives podzielił się spostrzeżeniami na temat tego, czy suplementy są nam w ogóle potrzebne. Zdaniem dr Ledetmana, multiwitaminy nie przynoszą korzyści większości ludzi:

„Przeciętna osoba nie powinna stosować multiwitamin w przekonaniu, że wzmocni to jej zdrowie. Nie ma dowodów na to, że takie produkty mają pozytywny wpływ na większość ludzi, za to istnieją naukowe dowody potwierdzające, że mogą powodować szkody. Dla przykładu, witamina A, beta-karoten, kwas foliowy, żelazo, selen a także witamina E są zdrowe, kiedy czerpie się je z pożywienia, lecz mogą stanowić zagrożenie, gdy spożywane są w postaci suplementów. Zamiast więc podążać za hasłami reklamowymi głoszonymi przez rynek suplementów, skoncentruj się na jedzeniu pełnowartościowych produktów roślinnych, aby uzyskać niezbędne witaminy oraz składniki odżywcze, których potrzebujesz.

W pewnych okolicznościach mógłbym przepisać konkretny suplement w sytuacji, na którą nie mają wpływu dieta czy zmiana stylu życia, ale nie polecam multiwitamin. Doradzam natomiast stosowanie witaminy B12 dla osób będących na diecie roślinnej”.

Oryginalny artykuł: https://www.forksoverknives.com/taking-too-many-vitamins-increases-your-cancer-risk/

O autorce: Naomi Imatome-Yun jest redaktorem naczelnym Forks Over Knives. Od ponad 15 lat zajmuje się redagowaniem działu żywienia i zdrowia, a jej prace można znaleźć w takich publikacjach jak USA TodayDining Out czy Art Culinaire. Naomi jest również autorką najlepiej sprzedających się książek według Wall Street Journal, a przez 8 lat piastowała stanowisko eksperta ds. żywności w serwisie About.com.

Może Ci się spodobać

Zmiany na zdrowsze

Zmiany na zdrowsze

26 września, 2023

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

×