Lekarze nazywają wytyczne dietetyczne promujące nabiał w USA „uprzedzeniami rasowymi”

„Wytyczne utrzymują rasowo zabarwioną promocję produktów nabiałowych, które są znacznie mniej zdrowe niż inne źródła wapnia”

Grupa lekarzy nazwała utrzymujące się w Stanach Zjednoczonych wskazówki dietetyczne promujące nabiał „uprzedzeniami rasowymi”.

Eksperci z Komitetu Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny (PCRM) namawiają USDA by przerobiła dokument, który ma na celu wskazanie właściwych wyborów spożywczych na następne pięć lat.

Wystąpiono z trzema zastrzeżeniami:

  1. Usunąć promocję nabiału, ponieważ produkty nabiałowe powodują wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory, podczas gdy alternatywne źródła wapnia pomagają chronić się przed nowotworami. 
  2. Unikać stawiania znaku równości pomiędzy mięsem i białkiem, ponieważ istnieje bogactwo źródeł białka poza tłuszczem z mięsa i cholesterolem.
  3. Zwiększyć nacisk na żywność pochodzenia roślinnego, która jest związana z obniżeniem ryzyka otyłości, nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Wzmożone ryzyko zachorowania na nowotwory

PCRM twierdzi, że procent śmiertelności na nowotwór piersi jest o 40 procent wyższy pośród czarnoskórych kobiet w porównaniu do białych kobiet. Podobnie utrzymują, że czarnoskórzy mężczyźni są objęci większym ryzykiem zachorowania na nowotwór prostaty niż inni mężczyźni i są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć z tej przyczyny.

Nowe wytyczne kontynuują rekomendację by jeść trzy porcje nabiału dziennie. Jednakże, badania pokazują, że może to podnieść ryzyko zachorowania na raka piersi o 80 procent.

Co więcej, wskazówki „podążają za przyjazną mięsnym koncernom praktyką nadawania białku jego własnej grupy spożywczej, pomimo faktu, że białko jest składnikiem pokarmowym a nie pokarmem”.

- Sekretarz Rolnictwa Sonny Perdue opublikował „Wytyczne” w zbyt dużym pośpiechu. Muszą być wycofane i przeredagowane - mówi Susan Levin, MS, Rd, CSSD, dyrektor edukacji odżywiania z PCRM.

- Wytyczne utrzymują zabarwioną rasowo promocję produktów nabiałowych, które są mniej zdrowe niż inne źródła wapnia oraz zostało udowodnione, że zwiększają ryzyko raka prostaty i piersi, które są szczególnie śmiertelne wśród czarnoskórej społeczności, jak również stawiają niewłaściwy nacisk na mięso, zamiast na zdrowsze produkty spożywcze.

 

Źródło/tłumaczenie:

https://plantbasednews.org/lifestyle/health/doctors-call-out-racial-bias-in-us-dietary-guidelines-for-promoting-dairy/

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.