Rośliny strączkowe dobre dla zdrowia i środowiska

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Nutrients", działania zachęcające do stosowania diety obejmującej rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica i groszek, byłyby korzystna dla zdrowia ludzi i środowiska. Pokarmy te są przystępne cenowo i pożywne, a do tego cieszą się zwiększonym zainteresowanie konsumentów w czasie pandemii COVID-19. Autorzy zauważają, że niektórzy konsumenci nie są przekonani do przestrzegania diety opartej na strączkach z powodu braku wiedzy kulinarnej lub doświadczenia. Edukacja o żywieniowej wszechstronności, zrównoważonym rozwoju i zdrowotnych właściwościach roślin strączkowych może pomóc zwiększyć popyt wśród konsumentów. Używając roślin strączkowych, można w przystępnej cenie tworzyć różnorodne potrawy i posiłki, zmniejszać emisję gazów cieplarnianych oraz dostarczać sobie błonnik, białko roślinne i mikroelementy odżywcze związane z kontrolowaniem wagi i zmniejszaniem ryzyka występowania chorób. Decydenci polityczni powinni skupić się na publicznej edukacji żywieniowej, aby zmotywować konsumentów do korzystania z dobrodziejstw diety opartej na strączkach.

 

Źródło:

Didinger C, Thompson H. Motivating pulse-centric eating patterns to benefit human and environmental well-being. Nutrients. 2020;12(11):3500-3512. doi:10.3390/nu12113500.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.