Brytyjscy medycy wzywają do wprowadzenia podatku klimatycznego od mięsa

Potężna koalicja brytyjskich przedstawicieli zawodów medycznych wezwała do nałożenia podatku klimatycznego na żywność o silnym wpływie na środowisko do 2025 r., chyba, że branża podejmie dobrowolne działania dotyczące wpływu ich produktów. Specjaliści twierdzą, że kryzysu klimatycznego nie można rozwiązać bez działań na rzecz ograniczenia spożycia żywności powodującej wysokie emisje, takiej jak czerwone mięso i produkty mleczne. Wskazuje również, że bardziej zrównoważona dieta jest zdrowsza i zmniejsza ryzyko rozwoju i umieralności z powodu wielu chorób.
UK Health Alliance on Climate Change (UKHACC) obejmuje 10 Królewskich Kolegiów Lekarskich i Pielęgniarskich, Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy i Lancet, reprezentujących lekarzy, pielęgniarki i innych specjalistów, którym powierzono opiekę nad zdrowiem kraju. Nowy raport sojuszu zawiera szereg zaleceń, w tym szybkie zniesienie ofert typu „jeden dostajesz za darmo” na żywność szkodliwą dla zdrowia i środowiska oraz łatwo psującą się żywność, która jest często marnowana. Wzywa również do publicznych kampanii informacyjnych na temat diety, aby te zawierały komunikaty klimatyczne, aby etykiety na żywności ujawniały jej wpływ na środowisko oraz do wydawania 2 miliardów funtów rocznie na catering w szkołach, szpitalach, domach opieki i więzieniach, aby spełnić minimalne normy środowiskowe.
Ankieta YouGov przeprowadzona wśród pracowników służby zdrowia przeprowadzona dla UKHACC wykazała, że ​​dwie trzecie zgodziło się, że dieta przyjazna dla środowiska może również poprawić stan zdrowia, podczas gdy 40% zmieniło już własne nawyki żywieniowe ze względu na obawy dotyczące środowiska.
Produkcja żywności odpowiada za 1/4 światowej emisji gazów cieplarnianych, a szereg badań wykazał, że czerwone mięso i nabiał mają znacznie większy wpływ niż żywność pochodzenia roślinnego. Mieszkańcy bogatych krajów już teraz jedzą więcej mięsa niż zalecają normy, a w Wielkiej Brytanii tylko jedna trzecia spożywa zalecane pięć porcji owoców i warzyw dziennie.
„Nie możemy osiągnąć naszych celów bez zajęcia się naszym systemem żywnościowym” - powiedziała Kristin Bash, która kieruje grupą żywności na Wydziale Zdrowia Publicznego i jest współautorką raportu UKHACC. „Kryzys klimatyczny nie jest czymś, czego powinniśmy się spodziewać w przyszłości. Czas teraz poważnie potraktować te kwestie ”. Dodała, że w raporcie nie mówi się ludziom, aby zostali weganami: „Raport mówi tylko o zwiększeniu spożycia białka roślinnego. To prosta wiadomość, szeroko wspierana przez organizacje zdrowotne na całym świecie ”.
Nicky Philpott, dyrektorka UKHACC, powiedziała, że podatki od plastikowych toreb i słodkich napojów bezalkoholowych pokazały, że taka polityka może zmniejszyć szkodliwe działania. W raporcie stwierdzono, że rząd powinien wyrazić zamiar nałożenia podatku na wszystkich producentów żywności, jeśli do 2025 r. sam przemysł nie podejmie dobrowolnych działań dotyczących pełnego wpływu produktów żywnościowych na klimat.
Marco Springmann z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który nie był zaangażowany w raport, powiedział, że istnieją istotne dowody naukowe na ścisły związek między zdrowiem publicznym i planetarnym: „Przesłanie jest jasne: bez drastycznego ograniczenia produkcji i spożycia mięsa i nabiału, istnieje niewielka szansa na uniknięcie niebezpiecznych poziomów zmian klimatycznych ”.
„UKHACC ma rację, podkreślając, że zmiany diety na wymaganą skalę nie nastąpią bez silnego wsparcia politycznego” - dodał.
Henry Dimbleby, który kieruje niezależną grupą opracowującą angielską Narodową Strategię Żywnościową, powiedział: „Covid-19, chociaż jest bolesny, może blednąć do znikomego znaczenia w porównaniu z turbulencjami wywołanymi zmianami klimatycznymi i załamaniem się różnorodności biologicznej. Pracownicy służby zdrowia odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszej diety i bardzo się cieszę, że ich zalecenia dotyczą nie tylko naszego zdrowia, ale także naszej planety ”.
W Wielkiej Brytanii podejmowane są już pewne działania mające na celu ograniczenie wpływu żywności na środowisko. W kwietniu publiczne firmy cateringowe serwujące miliardy posiłków rocznie zobowiązały się do zmniejszenia ilości serwowanego mięsa o 20%, odcinając 9 mln kg mięsa rocznie.
W październiku NHS wyznaczyła cel obniżenia emisji dwutlenku węgla netto do zera do 2040 roku i włączyła żywność do swojego planu działania: „Zdrowsza, lokalnie pozyskiwana żywność może poprawić samopoczucie przy jednoczesnym obniżeniu emisji”.
Joseph Poore z Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedział, że zalecenia UKHACC dotyczące oznakowania środowiskowego żywności są ważne. „Dzisiaj możesz wejść do sklepu i kupić coś, co ma wpływ na środowisko wielokrotnie większy niż inna żywność i nie masz pojęcia, że ​​to zrobiłeś”. Na przykład brazylijska wołowina zużywa 200 razy więcej ziemi i powoduje 80 razy więcej emisji niż europejskie tofu - powiedział.
Prof. Andrew Goddard, prezes Royal College of Physicians, powiedział: „Jako pierwszy przyznaję, że od czasu do czasu lubię stek, ale jasne jest, że jeśli mamy uniknąć niebezpiecznego globalnego ocieplenia, musimy ponownie przemyśleć nasze stosunek do jedzenia. Każdy z nas jest odpowiedzialny i jest w stanie coś zmienić jako jednostki ”.

 

https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/04/uk-health-professions-call-for-climate-tax-on-meat

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.