Jak radzić sobie z izolacją i stresem związanym z COVID-19? 10 praktycznych wskazówek.

Skutki podjęcia przez władze środków ograniczających, w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa, mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie społeczeństwa. Poczucie izolacji, odseparowania od życia społecznego może negatywnie wpłynąć na każdego z nas.

Kilka wskazówek jak poradzić sobie z izolacją podczas pandemii:

  • Przygotuj wygodne i przyjemne otoczenie. Nie tylko środowisko fizyczne, lecz również ciekawe książki, ulubiona muzyka, które mogą wypełnić czas, odstresować i pozwolić Ci na zrelaksowanie się.
  • Nie skupiaj się na tym, nad czym nie masz kontroli: zachowania innych ludzi, czas trwania pandemii, motywy działania i reakcje innych ludzi, przestrzeganie zasad bezpiecznego dystansu fizycznego wobec Ciebie przez innych ludzi.
  • Porządkowanie dnia oddziałuje pozytywnie na psychikę człowieka. Utrzymanie w okresie izolacji względnie typowego schematu dnia, bądź wypracowanie go z pewnością pomoże w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Przygotuj swoją ‘rutynę’ pamiętając o uwzględnieniu w tej rutynie zdrowych nawyków, takich jak dieta, sen, aktywność fizyczna i czas wolny.
  • Skup się na tym, nad czym masz kontrolę: zachowanie bezpiecznego dystansu wobec innych, postępowanie zgodnie z zaleceniami, pozytywne nastawienie, życzliwość wobec drugiego człowieka.
  • Aby nie oddalić się zanadto od świata zewnętrznego pamiętaj o przebraniu się z piżamy. To, że jesteś w domu, nie oznacza, że nie możesz rozpoczynać dnia tak samo, jak przed kwarantanną.
  • Jeśli pracujesz w domu przygotuj sobie stanowisko pracy. Ważne jest, aby wyznaczyć odrębne miejsce do wypoczynku i odrębne miejsce do pracy. Wyznacz również godziny, które poświęcasz na prace i godziny wypoczynku. Po czasie wyznaczonym na pracę nie odbieraj służbowego maila, wycisz telefon służbowy.
  • Jeśli odczuwasz samotność pamiętaj aby pozostać w kontakcie z bliskimi. Możesz do tego wykorzystać wideo rozmowy, komunikatory czy media społecznościowe. Niezwykle ważne jest aby mieć świadomość pułapek związanych z kwarantanną i nie dopuścić do rozwinięcia u siebie poczucia izolacji i odseparowania od normalnego życia i świata zewnętrznego.
  • Chaos informacyjny, związany z pandemią jest przytłaczający, przez co trudno powstrzymać falę negatywnych myśli i emocji, takich jak lęk, niepokój czy rozpacz. W takiej sytuacji postaraj się ograniczyć ilość otrzymywanych informacji na temat pandemii.
  • W czasie pandemii pojawią się wątpliwości dotyczące potencjalnego zagrożenia zakażeniem w trakcie wizyty lekarskiej, czy wizyty w szpitalu. Porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, czy wizyta jest bezwzględnie konieczna. To może pomóc. Być może istnieje możliwość przełożenia wizyty lub przeprowadzenia konsultacji w inny sposób, na przykład telefonicznie lub przez Internet.
  • Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Badania pokazują, że osoby o pozytywnym nastawieniu odczuwają mniejszy niepokój, czują się zdrowsze na ciele i duszy oraz mają poczucie większej kontroli nad sobą i swoim otoczeniem.

Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje nastawienie. Przygotuj swój dzień, miejsce do pracy i do odpoczynku. Skorzystaj z tego czasu na nadrobienie zaległości w literaturze czy kinematografii. Skorzystaj z dostępnych darmowych kanałów z ćwiczeniami, aktywnością fizyczną. Zacznij ćwiczyć jogę czy zumbę. Rozejrzyj się dookoła, może ktoś starszy, samotny potrzebuje pomocy. Tak niewiele może poprawić Twój nastrój i wiarę w siebie.

 

dr n. o zdr. Mariola Borowska

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.