V Narodowy Kongres Żywieniowy - krótkie podsumowanie

17 października mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w V Kongresie Żywieniowym pod patronatem, m.in. Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. https://kongres-zywieniowy.waw.pl/

Dla wszystkich, którzy nie mogli brać udziału w wydarzeniu, a są ciekawi nowinek ze świata żywienia, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie.

Cieszymy się niezmiernie, że problemy takie jak choroby dietozależne, ocieplenie klimatu oraz bezpieczeństwo żywności, są dziś rozpatrywane razem, jako mający wspólną przyczynę. Motywem przewodnim Kongresu była dieta roślinna i jej potencjał w kreowaniu zdrowej, bezpiecznej przyszłości. Prelegenci pochylili się m.in. nad tematami:

- dieta roślinna i jej wpływ na zdrowie

- bezpieczeństwo żywności (pestycydy w produktach roślinnych, antybiotyki w produktach odzwierzęcych)

- wpływ sposobu żywienia na klimat oraz rola świadomych wyborów konsumenckich w kreowaniu go

- zrównoważony rozwój rolnictwa

A oto najważniejsze wnioski płynące z wystąpień:

  1. W społeczeństwie świadomość na temat powiązania nieprawidłowej diety z ryzykiem chorób serca i chorób nowotworowych wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jednocześnie obie te choroby stanowią wiodącą przyczynę zgonów w naszym kraju. Rośnie także problem nadwagi i otyłości. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH – opracował nowe zalecenia w bardziej przyjaznej formie graficznej. Zmiany, z których szczególnie się cieszymy, to zalecenia dotyczące ograniczenia mięsa oraz zastępowania go roślinnymi źródłami białka, tzn. nasionami roślin strączkowych oraz orzechami.
  2. Największe instytucje związane ze zdrowiem, środowiskiem a także przemysłem żywnościowym dostrzegają destrukcyjny wpływ produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego na klimat i środowisko naturalne. Nie jest już tajemnicą ani kontrowersją, że zmiany zwyczajów żywieniowych są niezbędnym środkiem dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz nadmiernego zużycia wody. Z tego powodu grupa specjalistów w czasopiśmie medycznym The Lancet zaproponowała nowy sposób żywienia – Dietę planetarną – korzystną dla planety oraz szeroko pojętego zdrowia człowieka. Podstawą diety planetarnej są warzywa i owoce, warzywa skrobiowe, a podstawowym źródłem białka – produkty roślinne. Ograniczeniu podlega czerwone mięso (75-100 g tygodniowo) oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Zespół opracował także graniczne wartości produkcji żywności, których spełnienie pozwoli wdrożyć zrównoważony system żywnościowych, a co za tym idzie – ograniczyć jej destrukcyjny wpływ na klimat, a także zapewnić zdrową dietę dla rosnącej populacji ludzkiej. By osiągnąć cele, do 2050 roku dwukrotnie musi ulec zwiększeniu spożycie owoców, warzyw, roślin strączkowych i orzechów, natomiast konsumpcja mięsa i produktów zawierających cukry dodane musi spaść o 50%. Zwrócono uwagę również na to, że 70% produkcji roślin na świecie przeznaczanych jest na paszę dla zwierząt. Gdyby produkcję te przekierować na potrzeby ludzie, można by wyżywić nawet 20 mld ludzi.

  1. Kolejnym ciekawym zagadnieniem poruszonym na Kongresie była obecność pozostałości antybiotyków w produktach pochodzenia zwierzęcego. Czy jest się czego bać? Dr n. wet. Wojciech Karlik przekonywał, że nie – ze względu na rozbudowany system kontroli (m.in. zachowaniu okresu karencji oraz), skala problemu pozostałości antybiotyków w produktach odzwierzęcych jest niewielka i nie niesie większego zagrożenia dla zdrowia. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbach: kontrola próbek 2018 wykazała przekroczenie dopuszczalnych wartości w zaledwie 0,04% przypadków. Należy jednak pamiętać, że poza bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, nadmierne stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych niecie poważne ryzyko rozwinięcia szczepów antybiotykoodpornych, co zostało wymienione na liście 10 największych zagrożeń dla zdrowia przygotowanych przez WHO w 2019. A, jak dowiadujemy się dalej, ilość stosowanych w Polsce antybiotyków sukcesywnie rośnie. Plasujemy się na niechlubnym czwartym miejscu tego rankingu, oraz na pierwszym miejscu w systemie zgłoszeń RASFF (Rapid Alert System of Food and Feed) w kategorii pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych w żywności, przy czym najczęściej dotyczy to drobiu.
  2. Sporo miejsca na Kongresie poświęcono zaletom zdrowotnym diety roślinnej. Mówiono między innymi o zagrożeniach związanych z wpływem wysokiego spożycie czerwonego mięsa na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych a także o dobroczynnym wpływie wysokiego spożycia warzyw i owoców na prewencje w stosunku do chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz nadwagi/otyłości. Wszystko to jednak wiemy już od dawna. Stosunkowo nowe podejście zaprezentowała prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska w swoim wykładzie na temat wpływu diety roślinnej na mikrobiotę przewodu pokarmowego. Na forach internetowych wciąż nie milkną dyskusję na temat tego, czy wszystkożerny człowiek jest bardziej mięso- czy roślinożerny? My znamy już odpowiedź na to pytanie.

Mikrobiom jelitowy pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka; m.in. reguluje funkcje metaboliczne i immunologiczne. Bakterie zamieszkujące nasze jelita także mają swoje preferencje pokarmowe i to, jakiego rodzaju pokarm mu dostarczamy, będzie wpływać na to, bakterie których gatunków będzie dominować nad pozostałymi. Okazuje się, że przy diecie roślinnej wzrasta ilość bakterii odpowiedzialnych za produkcję witamin, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, polifenoli i antyoksydantów, a więc wszystkiego, co jest nam potrzebne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucie. Jeśli zaś w diecie dominują produkty odzwierzęce, podnosi się w naszych jelitach produkcja amin biogennych, amoniaku czy siarkowodoru, a więc substancji toksycznych, prowadzących do rozwoju chorób zapalnych. Cytując panią profesor:

„My możemy być mięsożerni, ale większość naszych bakterii jelitowych jest roślinożerna!”

Na Kongresie został także wygłoszony wykład na temat tego, czy dieta wegańska jest odpowiednia się dla każdego, jednak uznaliśmy, że tak interesujący temat wymaga, by poświęcić mu osobny artykuł. Wypatrujcie niebawem!  

Tymczasem zachęcamy was do wdrażania diety roślinnej na stałe do swojego życia. Dla zdrowia. Dla planety.

 

Trzymajcie się zdrowo! 🙂💚

zespół VivaZdrowie

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.