Czy warto stosować dietę 1000 kcal?

Popularność diet 1000 kcal od lat nie spada. Chcemy szybkich efektów, a propagatorzy tego typu diet oferują zrzucenie 10 kg w miesiąc. Jedynym skutecznym sposobem na zrzucenie 10 kg w miesiąc jest pozbycie się jednej z kończyn. Rozprawmy się z zaletami i wadami diet niskokalorycznych raz na zawsze!

Zalety:

 • deficyt kaloryczny - jest to element niezbędny do redukcji masy ciała. Diety 1000 kcal będą generowały deficyt u praktycznie każdej dorosłej osoby. Niewątpliwie masa ciała będzie się zmieniać, a waga zacznie wskazywać mniejszą liczbę.
 • większa ilość warzyw - diety te zazwyczaj opierają się na dużej ilości warzyw ze względu na ich niską kaloryczność. Dla wielu osób może to być również sposób na spróbowanie warzyw i owoców, których nigdy wcześniej nie jedli.

Niestety, to koniec zalet. Teraz czas przejść do wad.

Wady:

 • kaloryczność poniżej PPM - czyli podstawowej przemiany materii. Pewnie znajdą się wyjątki u których 1000 kcal będzie na poziomie PPM jednak u znacznej większości osób dorosłych będzie to wartość dużo niższa niż podstawowe zapotrzebowanie organizmu na energię. Organizm potrzebuje energii na przeprowadzanie procesów fizjologicznych i prawidłowe funkcjonowanie, to właśnie ta wartość- absolutne minimum energii jaką Twój organizm musi mieć zapewnioną.
 • niedobory pokarmowe - takie diety nie dostarczają odpowiedniej ilości makroskładników i mikroskładników. Zbilansowanie diet tak niskokalorycznych jest praktycznie niemożliwe. Konsekwencją takich niedoborów może być wypadanie włosów, rozdwajanie paznokci, zmęczenie, obniżona odporność.
 • niska podaż białka - większość takich diet opiera się na warzywach i owocach, pomijając białko. Jego zbyt niska podaż (zalecane spożycie białka to 0,8- 1,2g/kg masy ciała) prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej, a w efekcie obniżenia podstawowej przemiany materii. Kojarzysz pojęcie “zwolnionego metabolizmu”? To właśnie, między innymi, o to chodzi. Najprościej mówiąc, jeśli Twój organizm traci tkankę mięśniową, Ty możesz zjeść mniej i tyjesz od, przysłowiowej, szklanki wody.
 • efekt jojo - czyli powrót kilogramów (często z nadwyżką). Po pierwsze, obniżona przemiana materii i “zwolniony metabolizm”, wyjaśnione w poprzednim punkcie. Po drugie, rzeczywistość. Nie jest trudno wytrzymać na takiej diecie miesiąc, dwa. Tylko, co dalej? Dalej jest normalne życie, święta, imprezy okolicznościowe, codzienność. Diety niskokaloryczne nie zmieniają nawyków żywieniowych, nie uczą prawidłowego sposobu odżywiania. Kończąc dietę 1000 kcal większość osób wraca do sposobu żywienia sprzed diety, tym samym znowu generuje dodatni bilans energetyczny, kilogramy wracają i mamy modelowy efekt jojo.
 • negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną - głodówki (nie bójmy się używać tej nazwy) prowadzą do zaburzeń miesiączkowania, problemów z zajściem w ciążę. Hormony to nie tylko układ rozrodczy. Stosowanie głodówek może negatywnie wpływać na uczucie sytości, a dokładnie hormony za to odpowiedzialne leptynę i grelinę.
 • zaburzenia odżywiania - głodówki mogą być pierwszym krokiem w kierunku zaburzeń odżywiania (anoreksji, bulimii, ortoreksji czy kompulsywnego objadania się). Stosowanie tak restrykcyjnych diet nie wpływa pozytywnie również na psychikę- niedobory witamin i składników mineralnych, uczucie głodu, wzrost kortyzolu (tzw. hormonu stresu), nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Te wszystkie czynniki wpływają na samopoczucie, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do depresji.

 

Podsumowując, można znaleźć zalety diety 1000 kcal jednak w porównaniu do jej wad, czy warto? Czy warto nadwyrężać zdrowie dla kilku kilogramów mniej na wadze? W mojej opinii, zdecydowanie nie warto. Głodówki kuszą szybkimi efektami jednak niczego nie uczą, nie pokazują jak zmieniać nawyki żywieniowe, jak jeść żeby odpowiednio odżywić organizm, jak budować prawidłowe relacje z jedzeniem. Są zaprzeczeniem tego wszystkiego. Pamiętaj, że liczba na wadze nie określa jakim jesteś człowiekiem. Wybierz siebie i swoje zdrowie, to najlepsze co możesz zrobić dla siebie.

 

 Piśmiennictwo:

 1. Korek E, Krauss H, Piątek J, Chęcińska Z. Regulacja hormonalna łaknienia. Med Og Nauk Zdr. 2013; 19(2): 211–217.
 2. Śliż., Mamcarz A. Medycyna stylu życia. PZWL, Warszawa, 2018.
 3. Gardner CD, Kiazand A, Alhassan S i wsp. Comparison of the Atkins, Zone, Ornish, and LEARN diets for change in weight and related risk factors among overweight premenopausal women: the A TO Z Weight Loss Study: a randomized trial.2007 Mar 7;297(9):969-77
 4. Pasiakos SM, Cao JJ, Margolis LM i wsp. Effects of high-protein diets on fat-free mass and muscle protein synthesis following weight loss: a randomized controlled trial. FASEB J. 2013 Sep;27(9):3837-47
 5. Obert J., Pearlman M., Obert L., Chapin S. Popular Weight Loss Strategies: a Review of Four Weight Loss Techniques. Curr Gastroenterol Rep. 2017 ;19(12):61.
Autorka: https://www.karolinaszynaka.pl/

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.