FDA pozwana przez lekarzy za ignorowanie petycji wzywającej do umieszczania etykiet ostrzegawczych na serach

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków została pozwana za ignorowanie petycji wzywającej do umieszczania etykiet ostrzegawczych na serach, informujących o możliwym zwiększonym ryzyku śmierci z powodu raka piersi

WASZYNGTON: Komitet Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej złożył 22 września 2020 r. pozew przeciwko Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w związku z brakiem odpowiedzi na petycję, w której proszono Agencję o wymaganie od producentów serów umieszczania na wszystkich serach następujących ostrzeżeń: „Ser zawiera hormony płciowe, które mogą zwiększać śmiertelność z powodu raka piersi”.

W petycji złożonej 3 października 2019 r. powoływano się na kilka badań naukowych łączących spożywanie sera i innych produktów mlecznych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka sutka.

Badanie z 2017 roku finansowane przez Narodowy Instytut Badań nad Rakiem (National Cancer Institute), w którym porównano diety kobiet z rozpoznanym rakiem piersi i kobiet bez raka piersi, wykazało, że osoby, które spożywały najwięcej serów, serów cheddar i śmietanki, miały o 53% wyższe ryzyko rozwoju raka piersi. Autorzy twierdzą, że składniki nabiału, takie jak insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) i inne hormony wzrostu, mogą być jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka rozwoju tego nowotworu.

Badanie Life After Cancer Epidemiology wykazało, że wśród kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi, osoby spożywające dziennie jedną lub więcej porcji wysokotłuszczowych produktów mlecznych (np. ser, lody, pełne mleko) miały o 49% wyższą śmiertelność z powodu raka piersi w porównaniu z osobami spożywającymi mniej niż połowę porcji dziennie.

„Aby mieć pewność, że Amerykanie zrozumieją potencjalne znaczące ryzyko i wynikające z tego długoterminowe koszty spożywania serów mlecznych, FDA powinna zapewnić, że powyższa informacja zostanie umieszczona w widocznym miejscu na opakowaniach i etykietach wszystkich serów mlecznych”, czytamy w petycji.

Pozew obejmuje również roszczenia wobec Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), który nadzoruje FDA, za brak odpowiedzi na dwa odwołania do Ustawy o Wolności Informacji dotyczące konfliktów interesów oraz ujawnienia finansów członków Komitetu Doradczego Wytycznych Żywieniowych (DGAC). HHS i Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wybierają członków DGAC. Członkowie DGAC są często nominowani przez przemysł mleczarski, jajeczny i mięsny, ale ich wzajemne relacje nie zawsze są przejrzyste.

Efektem pracy DGAC był raport naukowy wykorzystany przez HHS i USDA do ​​opracowania Wytycznych Żywieniowych dla Amerykanów na lata 2015–2020. DGAC opublikował niedawno swój kolejny raport, który zostanie wykorzystany do opracowania Wytycznych Żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020-2025.

W pozwie czytamy: „Wytyczne Żywieniowe z 2015 r. stwierdzają, że „rak piersi jest trzecią wiodącą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Stanach Zjednoczonych” i potwierdzają dowody na to, że „zdrowe nawyki żywieniowe są również związane ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi u kobiet po menopauzie”. Tymczasem dokument „Zdrowy wzorzec odżywiania w stylu amerykańskim” zaleca spożywanie trzech filiżanek nabiału dziennie, co może zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi”.

Niedawne badanie wykazało, że kobiety, które spożywały 2-3 filiżanki mleka krowiego dziennie, miały o 80% wyższe ryzyko rozwoju raka piersi. Główny autor pracy stwierdza, iż możliwymi przyczynami związku między występowaniem raka piersi a spożywaniem mleka krowiego może być obecność hormonów płciowych w mleku, ponieważ krowy są w okresie laktacji, a często około 75%  krów w stadzie jest w ciąży. Badanie wykazało, że zastąpienie mleka krowiego mlekiem sojowym wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju raka piersi o 32%.

„Zdrowy wzorzec odżywiania w stylu amerykańskim z 2015 r. - który zaleca codzienne spożywanie 3 filiżanek nabiału, w tym sera - może narazić Amerykanki na ryzyko wystąpienia raka piersi” - mówi Susan Levin, MS, RD. „Amerykanie mają prawo wiedzieć, czy na to potencjalnie śmiertelne zalecenie mieli wpływ członkowie Komitetu Doradczego Wytycznych Żywieniowych czerpiący zyski z przemysłu mleczarskiego”.

Kampania Komitetu Lekarzy Let’s Beat Breast Cancer oferuje proste, czterotorowe podejście do walki z rakiem piersi: wybieraj pokarmy roślinne, ćwicz regularnie, ograniczaj alkohol i utrzymuj prawidłową masę ciała. Strona internetowa LetsBeatBreastCancer.org zawiera źródła naukowe, na podstawie których opracowano ww. ścieżkę postępowania, (zasoby) oraz zobowiązanie, które odwiedzający mogą podjąć, aby wykonać cztery kroki - i otrzymać bezpłatną e-książkę kucharską.

American Cancer Society szacuje, że w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych zanotowanych będzie ponad 300 000 nowych przypadków raka piersi i ponad 42 000 zgonów z powodu tej choroby.

 

Oryginalny artykuł:
https://www.pcrm.org/news/news-releases/fda-sued-ignoring-petition-calling-breast-cancer-warning-labels-cheese?fbclid=IwAR0fmENIrGsZ6G4GJE8TgDIDjITXoqBbvwKVwVCf2UB8xz-hhj4dXK8Bd7c

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.