Badanie wykazało, że spożywanie produktów mlecznych może zwiększać ryzyko zachorowania na raka nawet o 80 procent

Istnieje wiele powodów, dla których możemy nie włączać nabiału do naszej diety, ale czy obawa przed podwyższonym ryzykiem zachorowania raka jest jednym z nich? Nowe badania wskazują, że picie zaledwie jednej szklanki mleka dziennie może radykalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet.

Nowe badanie zlecone przez National Cancer Institute przy National Institutes of Health i World Cancer Research Fund wykazało, że ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet pijących mleko krowie jest 80 procent większe w porównaniu z kobietami pijącymi mleko sojowe.

Blisko 52 800 uczestniczek wzięło udział w tym 7-letnim badaniu, w którym porównano wyniki zdrowotne kobiet pijących mleko krowie z tymi, które piły napoje sojowe. Wszystkie uczestniczki brały wcześniej udział w Adventist Health Study-2. Co ważne, wzięto pod uwagę fakt, że adwentyści zazwyczaj przestrzegają diety wegetariańskiej, a także mają tendencję do spożywania większej ilości produktów sojowych w porównaniu do tych osób, którzy przestrzegają standardowej diety amerykańskiej.

Po rejestracji wszystkie kobiety zostały poproszone o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza dotyczącego żywienia, a niewielką grupę wybrano do dostarczania całodobowych dzienników posiłków i okresowych próbek moczu przez cały czas trwania badania. Wyniki były szokujące  – zanim badanie dobiegło końca ponad 1000 uczestniczek zachorowało na raka piersi.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które zadeklarowały picie szklanki mleka krowiego dziennie, podwyższały ryzyko zachorowania raka o 50%, a te, które piły od dwóch do trzech szklanek dziennie, zwiększały ryzyko nawet o 80%. Oczywiście ta informacja nie oznacza, że picie jednej szklanki mleka krowiego dziennie zwiększa o 50% prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi u kobiety. Badanie sugeruje raczej, że mleko krowie zwiększa indywidualne ryzyko kobiety o 50%. Na przykład średnie ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet wynosi około 12%. Tak więc dla kobiety, która mieści się w granicach średniej, ryzyko wzrosłoby o 50% gdyby codziennie piła szklankę mleka.

Kobiety, które nie piły mleka krowiego tylko mleko sojowe, nie wykazały żadnych oznak zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Co więcej, według American Cancer Society wiele badań sugeruje, że produkty na bazie soi, takie jak mleko sojowe, tempeh, tofu i miso, mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi.

 

Źródło:

https://tiny.pl/7pjpd

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.