Zalecane dotychczas 3 porcje nabiału dziennie zwiększają ryzyko raka piersi i raka prostaty

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80%, a ryzyko śmierci z powodu raka prostaty o 141%.

Obecne wytyczne żywieniowe zalecają do trzech porcji nabiału dziennie. Nadszedł czas, aby zalecenia żywieniowe NIE TYLKO dla Amerykanów na kolejne lata zaczęły wreszcie wskazywać, że nabiał nie jest w diecie człowieka niezbędny.

Badanie raka piersi, finansowane przez organizacje National Cancer Institute, National Institutes of Health i World Cancer Research Fund, obejmowało 52 795 kobiet, które brały udział w Adventist Health Study-2. Wykazało, że uczestniczki, które spożywały 1/4 do 1/3 szklanki mleka krowiego dziennie podwyższyły swoje ryzyko zachorowania na raka piersi o 30%. Jedna szklanka dziennie zwiększała ryzyko o 50%, a 2-3 wiązały się z 80% zwiększeniem ryzyka raka piersi. Zastąpienie mleka krowiego mlekiem sojowym wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka raka piersi o 32%.

Zapytany o zalecenia dotyczące mleka w wytycznych żywieniowych, główny autor badania, dr Gary E. Fraser, powiedział, że „powinniśmy podchodzić do tego zalecenia z ostrożnością”.

Badania wykazały również, że spożywanie sera zwiększa ryzyko raka piersi.

Badanie raka prostaty wykazało, że osoby, które spożywały trzy lub więcej porcji produktów mlecznych dziennie miały o 141% wyższe ryzyko zgonu z powodu raka prostaty w porównaniu z osobami, które spożywały mniej niż jedną porcję. Zarówno wysokotłuszczowe, jak i niskotłuszczowe produkty mleczne powodowały zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci. Wcześniejsze badania wykazały zwiększone ryzyko raka prostaty u osób, które spożywały ≥ 2,5 porcji produktów mlecznych dziennie, w porównaniu z osobami, które spożywały ≤ 0,5 porcji dziennie.

Dowody naukowe pokazują również, że mleko i produkty mleczne zwiększają ryzyko raka jajników, astmy, pogorszenia funkcji poznawczych i przedwczesnej śmierci oraz zapewniają znikomą ochronę zdrowia kości. Produkty mleczne są również głównym źródłem tłuszczów nasyconych w diecie Amerykanów, co zwiększa ryzyko chorób serca.

 

(...)

 

Oryginalny artykuł:

https://www.pcrm.org/news/blog/dietary-guidelines-recommendation-3-servings-dairy-daily-increases-breast-prostate-cancer

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.