Spożywanie nabiału nie chroni przed złamaniami kości u kobiet po menopauzie

Według badań opublikowanych online na portalu Menopause, spożywanie nabiału nie chroni przed złamaniem kości ani nie poprawia gęstości mineralnej kości u kobiet w okresie menopauzy. Badacze przeanalizowali spożycie mleka i gęstość mineralną kości w szyjce kości udowej i kręgosłupie lędźwiowym wśród 1 955 uczestniczek badania zdrowia kobiet w całym kraju. Uczestniczki były oceniane w 10-letnim okresie „przechodzenia menopauzy”. Autorzy podzielili uczestniczki na cztery kategorie w zależności od ilości spożywanych z produktów mlecznych, takich jak mleko, ser i jogurt, od połowy porcji do 2,5 porcji dziennie. Wyniki nie wykazały korzyści przy spożywaniu produktów mlecznych.

 

Wallace TC, Jun S, Zou P, et al. Dairy intake is not associated with improvements in bone mineral density or risk of fractures across the menopause transition: Data from the Study of Women's Health Across the Nation. Menopause. Publikacja internetowa z dnia 11 maja 2020 r.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.