Produkty sojowe zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca

Jak podaje badanie opublikowane w Circulation, izoflawony znajdujące się w tofu i innych produktach sojowych obniżają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Badacze z Harvardu przeanalizowali dokumentację żywieniową uczestników nie cierpiących na choroby serca z Nurses’ Health Study I i II  prześledzili przypadki zawałów serca bez skutków śmiertelnych oraz przypadki śmierci spowodowanych chorobami serca. Ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową u osób z wyższym spożyciem tofu było mniejsze o nawet 18% w porównaniu z ryzykiem takiego zachorowania u osób z niższym spożyciem tofu. Ten spadek był szczególnie widoczny u kobiet przed menopauzą. Izoflawony mogą zmniejszać to ryzyko poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi, co usprawnia funkcje śródbłonka i poprawia mikrobiom. Autorzy badania wnioskują, że produkty sojowe mogą być skuteczne w zapobieganiu chorobie wieńcowej przez odżywianie.

Ma L, Liu G, Ding M, et al. Isoflavone intake and the risk of coronary heart disease in US men and women: Results from 3 prospective cohort studies. Circulation. Published online March 23, 2020.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.