Dieta ketogeniczna może powadzić do objawów grypopodobnych?

Stosowanie wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej diety ketogenicznej może prowadzić do bólu głowy, zmęczenia, mdłości i innych objawów określanych jako "keto grypa" - jak podaje nowy przegląd w Frontiers in Nutrition. Badacze zidentyfikowali częste objawy za pomocą wyszukiwań i forów internetowych i prześledzili ich nasilenie, czas trwania i potencjalne sposoby radzenia sobie z nimi. Większość internautów zgłaszała objawy o umiarkowanym nasileniu, które obejmowały różnego rodzaju bóle, biegunkę i bóle jelit, trwające nawet do czterech tygodni. Autorzy stwierdzają, że zaburzenia równowagi żywieniowej i związane z tym reakcje organizmu na diety ketogeniczne mogą przyczyniać się do rozwoju chorób, przy czym badanie przyczyn tych objawów wymaga dalszych badań.

 

Bostock ECS, Kirkby KC, Taylor BV, Hawrelak JA. Consumer reports of “keto flu” associated with the ketogenic diet. Front Nutr. Published online March 13, 2020.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.