Zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa!

Zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa! Fałszywe, bądź niepełne informacje, dotyczące coronawirusa mogą prowadzić do niepotrzebnej paniki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że w tym momencie nie ma żadnych dowodów na to, że domowe psy i koty mogą zakażać się nowym coronawirusem i zakażać nim ludzi.

Na początku marca świat obiegła informacja o tym, że w Hong-Kongu pies rasy Pomeranian należący do pacjenta zainfekowanego wirusem COVID-19 również został zarażony. Już wtedy eksperci podkreślali, że poziom infekcji był tak niski, że nie można mówić, aby zwierzęta były zdolne do przenoszenia wirusa. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus miał trafić do psiego organizmu, czy dostał się drogą kropelkową bezpośrednio od właściciela, czy poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią. Pies został poddany 14-dniowej kwarantannie.

"Najważniejsze jest, aby podczas spacerów z dbać o swoją higienę i pod żadnym pozorem nie porzucać swoich zwierząt domowych, bo nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia", napisała Światowa Organizacja Zdrowia. Podczas spacerów z psami zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa i profilaktyki: wyprowadzajmy psy na smyczy, nie pozwalajmy na kontakt zwierzęcia z innymi osobami, w szczególności nie pozwalajmy innym na głaskanie naszego psa.

Więcej na ten temat:

https://www.avma.org/sites/default/files/2020-03/covid-19-faq-pet-owners.pdf?fbclid=IwAR2RbpZ-n9dIisha-hGmrZA27mkNT0Qidx8Nwp9Qi5bDhMgCaN1_w-i3Wzw

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.