Diety oparte na roślinach pomocne przy chorobach nerek

Diety oparte na roślinach pomagają w zapobieganiu i leczeniu przewlekłej choroby nerek, wynika z przeglądu opublikowanego w Current Opinion in Nephrology and Hypertension. Naukowcy przeanalizowali najnowszą literaturę dotyczącą interwencji dietetycznych w leczeniu i zapobieganiu chorobom nerek. Czerwone i przetworzone mięso zwiększa ryzyko chorób nerek i zaostrza postęp już istniejącej choroby. Stosowanie żywności pochodzenia roślinnego w leczeniu wykazało wyniki porównywalne z lekami doustnymi z dodatkową poprawą ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i innymi wskaźnikami zdrowotnymi. Autorzy zauważają, że dowody nie potwierdzają potencjalnych braków żywieniowych związanych z dietami roślinnymi i podkreślają, że zdrowe interwencje dietetyczne oparte na roślinach oferują nowe i skuteczne narzędzia zarówno leczenia, jak i zapobiegania.

 

Joshi, Hashmi, Shah S, Kalantar-Zadeh K. Plant-based diets for prevention and management of chronic kidney disease. Curr Opin Nephrol Hypertens. Published online November 12, 2019.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.