Strączki na serce

Zgodnie z najnowszą publikacją w Advances in Nutrition, spożywanie fasoli, soczewicy, grochu i innych roślin strączkowych zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy przeanalizowali badania oceniające wpływ spożycia roślin strączkowych na ryzyko chorób kardiometabolicznych i powiązanych z nimi markerów. Wyniki pokazały, że osoby, które spożywały najwięcej roślin strączkowych, charakteryzowały się niższą zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe nawet o 10 procent w porównaniu do osób z najniższym spożyciem. Autorzy zalecają zwiększone spożycie  w populacjach Ameryki Północnej i Europy.

 

Viguiliouk E, Glenn A, Nishi SK, et al. Associations between dietary pulses alone or with other legumes and cardiometabolic disease outcomes: An umbrella review and updated systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. Adv Nutr. 2019;10:S308-S319.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.