Daj cynk!


Czy będąc na diecie roślinnej dostaliście od kogoś cynk o tym, że oprócz żelaza na pewno zabraknie wam cynku, będziecie słabi i wypadną wam włosy? Prawda czy kolejny mit?

 

Prawda jest taka, że ogólnie rzecz ujmując dieta roślinna jest o wiele bardziej korzystna dla organizmu niż ta zawierająca mięso i produkty odzwierzęce. Jeżeli jest urozmaicona i dobrze zbilansowana, wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Ale co z tym cynkiem?

Cynk jest pierwiastkiem potrzebnym w utrzymaniu zdrowia skóry, chroni przed działaniem wolnych rodników (powodujących m.in. starzenie się organizmu i choroby), zapewnia zdrowie układu rozrodczego, chroni wątrobę, jest niezbędny w pracach ponad 300 enzymów i hormonów, w biosyntezie białka, w wielu procesach komórkowych
Niedobór przyczynia się do obniżenia odporności, wypadania włosów, zapaleń skórnych, zmęczenia i kłopotów z koncentracją,  a w dłuższej perspektywie nawet do występowania chorób przewlekłych oraz rozwoju Alzheimera.

Weganie i wegetarianie, którzy odżywiają się w sposób świadomy nie powinni mieć problemów z niedoborem cynku w diecie, ponieważ występuje on w pełnoziarnistych produktach, w roślinach strączkowych oraz orzechach i nasionach.
Osobną sprawą jest biodostępność tego pierwiastka i możliwości jego przyswajania prze organizm. W przypadku roślin strączkowych należy wziąć pod uwagę zawartość fitynianów, które utrudniają wchłanianie cynku. W przypadku nasion zbóż problem ten występuje rzadziej, ponieważ na skutek mielenia są one w dużej mierze eliminowane.

Podobnie, jak w przypadku żelaza, wchłanianie cynku zwiększa witamina C zawarta w owocach i warzywach.

Produkty o największej zawartości cynku to:
- pestki dyni (7,8 mg / 100 g)
- nasiona sezamu (7,8 mg / 100 g) oczywiście jak sezam, to również tahini
- nasiona maku (7,9 mg / 100 g)

Ponadto:
- nori 
- zarodki pszenne
- brązowy ryż
- kasza gryczana
- płatki owsiane
- siemię lniane
- soczewica
- fasola
- orzeszki ziemne i nerkowce

Zapotrzebowanie na cynk dla dorosłej kobiety to około 8 mg, a dla dorosłego mężczyzny 11 mg dziennie (wg. tabel Instytutu Żywności i Żywienia).

Prawdopodobnie to właśnie weganie i wegetarianie, ze względu na obecność w codziennym jadłospisie wyżej wymienionych produktów, przyjmują w pożywieniu więcej cynku, niż osoby na tzw. tradycyjnej diecie. Należałoby się zastanowić, która grupa jest bardziej narażona na niedobory tego ważnego pierwiastka…


Aleksandra Socha
www.vegebalance.pl

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.