Miał umrzeć przed 10. rokiem życia. Dziś ma 63 lata i czuje się świetnie

 „Istnieje przekonanie, że weganie muszą być bladzi, słabi i chudzi. Chcę pokazać światu, że może być wręcz odwrotnie”

 

63-letni dziś John Machin nigdy nie jadł produktów pochodzenia zwierzęcego. Lekarze przekonywali jego rodziców, że umrze przed 10 rokiem życia, jeśli nie zacznie jeść mięsa i nabiału. Obecnie mężczyzna trenuje codziennie po dwie godziny i ma się świetnie.

Nie podnosi ciężarów, ale wykorzystuje do ćwiczeń własną masę ciała – innymi słowy, uprawia kalistenikę.

Walka ze stereotypami

„Istnieje przekonanie, że weganie muszą być bladzi, słabi i chudzi. Pragnę pokazać światu, że może być wręcz odwrotnie. W wieku 63 lat mogę udowodnić, że spożywanie jedynie produktów roślinnych ma długotrwałe i wręcz spektakularne efekty” – pisze Machin do Plant Based News.

„Jestem weganinem od dziecka. Wówczas osoby takie jak ja były nazywane grymaśnymi niejadkami. Kiedy moi rodzice podawali mi jakiekolwiek produkty odzwierzęce – mięso bądź nabiał – obrzydzało mnie to. Nie byłem nawet w stanie myśleć o zjedzeniu tego. Wiedziałem, że zrobi mi się niedobrze”.

„To wywołało nieco konsternacji. Kiedy miałem pięć lat, lekarz ze zmartwieniem poinformował mnie, że jeśli nie zacznę jeść mięsa i nabiału to nie dożyję 10 roku życia. Myślę, że nieco się przy tym pomylił”.

Fitness i dieta

Machin twierdzi, że w dzieciństwie nie był okazem zdrowia, a jego dieta składała się głównie z frytek, pieczonej fasoli i groszku konserwowego. W wieku nastoletnim zainteresował się żywieniem i fitnessem – tematyką, w której obecnie jest ekspertem.

„Zaczynałem od podnoszenia ciężarów, a obecnie używam własnej masy ciała do treningu. To o wiele bardziej funkcjonalny i efektywny sposób na wzmocnienie wszystkich mięśni” – twierdzi Machin, który pracował również jak scenarzysta programów telewizyjnych, takich jak „The Two Ronnies” i „Noel's House Party”.

„Produkty roślinne to podstawa zdrowia – to one zapewniają świetne samopoczucie. Teraz, kiedy rozpocząłem już siódmą dekadę życia, stwierdzam, że nigdy nie byłem w lepszej formie. Kocham dietę wegańską i moje treningi oraz to, jak się dzięki nim czuję”.

 „Bycie weganinem nigdy nie było prostsze”

Machin twierdzi, że cieszy się z rosnącej popularności diety wegańskiej, zwłaszcza że sam był weganinem przez 50 lat zanim spotkał inną osobę o podobnym stylu życia.

„Bycie weganinem nigdy nie było prostsze, jeśli weźmie się pod uwagę badania na temat wpływu diety roślinnej na zdrowie i środowisko, a także bogactwo wspaniałych produktów wegańskich na półkach sklepowych. Nie ma już powodów, aby nie wypróbować diety wegańskiej – są jedynie wymówki” – argumentuje mężczyzna.

„Weganizm jest lepszy dla zdrowia, dla ludzkości, dla naszej planety i – przede wszystkim – dla naszych wspaniałych zwierząt. Nie wychwalam już diety wegańskiej – zdjęcia potrafią przekazać więcej niż słowa, więc pokazuję ludziom efekty przestrzegania diety roślinnej przez 63 lata.

Oddanie sprawie

Machin wspiera kampanię Memory Care Pledge organizacji pożytku publicznego Vegetarian for Life, która wspiera starszych wegetarian i wegan. Kampania ma na celu dbanie o to, aby starsi weganie i wegetarianie mieszkający w domach opieki mieli możliwość spożywania posiłków, które nie kłócą się z ich przekonaniami.

„Vegetarian for Life to organizacja dobroczynna, która jest mi bliska, ponieważ moja matka cierpiała na demencję i spędziła ostatnich kilka lat życia w domu opieki. Osoby cierpiące na tę chorobę tracą pamięć krótkotrwałą, ale nie swoją godność” – opisuje Machin.

„Przekonania, które wyznawali przed chorobą muszą być respektowane. Ignorowanie diety i stylu życia osób, które odważyły się przestać jeść mięso i/lub nabiał jest niemoralne i okrutne. Dlatego też popieram tę kampanię całym sercem”.

 „Siła, która inspiruje”

Jak twierdzi Amanda Woodvine, dyrektor wykonawcza organizacji Vegetarian for Life:

– John jest  silnym i zdrowym weganinem. Jego oddanie diecie roślinnej przez te wszystkie lata jest inspirujące i pokazuje, że siła i dieta wegańska idą w parze. Jesteśmy wdzięczni, że John wspiera naszą kampanię Memory Care Pledge. Chcemy, żeby jak najwięcej brytyjskich domów opieki zapisało się do programu. Jest on nieodpłatny, a rejestracja nie zajmuje dużo czasu. Zapewnijmy wspólnie mieszkańcom domów opieki smaczne i radosne posiłki, nie kłócące się z przekonaniami, którym hołdowali przez całe życie.

 

 

Tłumaczenie artykułu: https://www.plantbasednews.org/lifestyle/vegan-ditched-animal-products-50-years-ago-die?fbclid=IwAR1trj3j2ivYMBiiw704zi7yzGJ6l9UIeFw2N3WXBO2yvAs6ALXJjJrM7Ss

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.