Mięso i nabiał vs rak piersi

Coraz częściej i głośniej mówi się o związku pomiędzy dietą a rozwojem chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o raka piersi?

  1. Nowotwory piersi coraz poważniejszym problemem

Nowotwory piersi są wiodącą grupą nowotworów wśród kobiet i stanowią ok. 22% zachorowań. Ponad 80% zachorowań odnotowuje się po 50. roku życia, a ryzyko rośnie z wiekiem aż do połowy 7 dekady życia. Liczba zgonów w ciągu roku w Polsce z powodu raka piersi wynosi ok. 5500.

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi wzrosła ponad 2-krotnie w przeciągu ostatnich trzech dekad. Dodatkowo coraz częściej chorują osoby młodsze- zachorowalność u kobiet w wieku przedmenopauzalnym wzrosła ok. 1,7 raza w przeciągu ostatnich trzech dekad.

Z czego to wynika?

  1. Czynniki wpływające na rozwój nowotworów piersi

Czynników tych jest wiele i możemy podzielić je dość ogólnie na takie, na które nie mamy wpływu i takie, które możemy modyfikować. Do tej pierwszej grupy należą m.in. płeć żeńska, wiek, czynniki genetyczne. Druga grupa to przede wszystkim dieta, palenie tytoniu, nadwaga, brak aktywności fizycznej. Dieta i palenie tytoniu odpowiadają łącznie za aż 60% nowych przypadków nowotworów ogółem. Dlatego skupimy się teraz na tym, jak dieta wpływa na ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

  1. Wegetarianie rzadziej chorują na raka piersi?

W 2015 roku czerwone mięso zostało uznane przez WHO za jeden z najbardziej rakotwórczych czynników, podobnie jak np. palenie papierosów. Wiele mówi się od tego czasu o wpływie mięsa na rozwój raka jelita grubego. Czy jedzenie mięsa może również powodować zwiększoną zapadalność na raka piersi? Okazuje się, że tak. Powstało wiele prac naukowych badających ten problem i po analizie ich wszystkich udowodniono, że osoby spożywające większa ilości przetworzonego mięsa mają o 9% większe ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Za powstawanie nowotworów odpowiedzialne są m.in. znajdujące się e mięsie nitraty, tłuszcze nasycone czy żelazo pochodzenia zwierzęcego.

Jednak nie tylko przetworzone mięso powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Również mięso nieprzetworzone powoduje większą zachorowalność, co zostało wykazane w dużym badaniu kohortowym, którego wyniki zostały opublikowane jesienią zeszłego roku.

Warto też przytoczyć wyniki kolejnego badania, którym objęte zostało ponad 1500 kobiet z wczesnym stadium nowotworu piersi. Sprawdzano ich spożycie pieczonego i wędzonego mięsa w ciągu kilku lat i badano śmiertelność. Okazało się, że kobiety, które kontynuowały dietę bogatą w mięso, wykazywały o 31% wyższą śmiertelność. Natomiast zgony z powodu nowotworu piersi wśród kobiet, które przestały spożywać mięso, w tym ryby, obniżyły się.

  1. A jak jest z nabiałem?

Również w tym przypadku badania nie pozostawiają złudzeń i jednoznacznie wskazują, że osoby spożywające nabiał, szczególnie pełnotłusty, częściej umierają z powodu raka piersi. Pod określeniem pełnotłustego nabiału rozumie się mleko pełne, sery, lody, kremy, masło, jogurty. Dlaczego spożywanie nabiału jest powiązane ściśle z nowotworem piersi? Nabiał zawiera duże ilości estrogenu, hormonu który pobudza wzrost komórek piersi, ich podziały, co może wiązać się z nadmiernymi podziałami, utratą kontroli i rozwojem nowotworu.

Według badań spożywanie pełnotłustego nabiału wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu raka piersi, ale także z większym ryzykiem śmierci z powodu innych chorób.

W innym badaniu, potwierdzającym tezę zwiększonej zachorowalności na raka piersi u osób spożywających nabiał, wysnuto podejrzenie, że może być to związane z czynnikami zakaźnymi przenoszonymi przez produkty odzwierzęce. Wyizolowano wirusowe DNA z mięsa i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt, które na pierwszy rzut oka wydawały się zdrowe.

Co ciekawe, u osób cierpiących na nietolerancję laktozy, które z tego powodu rezygnują ze spożywania nabiału, odnotowuje się znacznie zmniejszoną zachorowalność na nowotwory piersi.

Warto też dodać, że zgodnie z dostępną literaturą, wysokie spożycie produktów sojowych chroni przez zachorowaniem na nowotwór piersi.

  1. Reasumując

Powiązanie spożywania mięsa i nabiału z wyższym ryzykiem wystąpienia raka piersi zostało wielokrotnie udowodnione w różnych badaniach naukowych. Mając dostęp do takiej wiedzy i zwracając uwagę na to, że liczba zachorowań na ten nowotwór wzrasta, warto zmodyfikować swój styl życia i dietę tak, aby w jak największym stopniu ustrzec się przed tą poważną chorobą. Zwłaszcza, że sklepy oferują coraz więcej znacznie zdrowszych roślinnych zamienników.

 

 

 

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25648405

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23492346

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25198160

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28052933

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30183083

https://breastcancer-news.com/2018/11/02/processed-meat-consumption-linked-higher-breast-cancer-risk-review-study/

https://www.breastcancer.org/research-news/20130327

http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/

http://phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-2-166.pdf

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.