Witamina B2 - jej funkcje w organizmie, źródła w diecie, objawy i skutki niedoboru

 

Witamina B2, inaczej ryboflawina, podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Ponadto,  pomaga w produkcji czerwonych krwinek oraz dostarcza energii naszemu organizmowi.

Opisana jest także rola witaminy B2 w połączeniu z witaminą A. Razem odpowiadają one za stan błon śluzowych przewodu pokarmowego, absorbcję żelaza i kwasu foliowego, wspomaganie pracy nadnerczy, oraz wsparcie wzroku i zapobieganie rozwojowi zaćmy.

Pokrycie zapotrzebowania na witaminę B2 nie jest trudne, jednak niedobory są możliwe.  Wśród produktów roślinnych wysoką zawartością tej witaminy cechuje się soja, brokuł, groszek zielony, szpinak, produkty pełnoziarniste, drożdże  oraz migdały.

Niedobór witaminy B2 może prowadzić do innych niedoborów, ponieważ bierze ona udział we wchłanianiu niektórych składników, np. witaminy B6, czy żelaza. Często można zaobserwować także pękające kąciki ust, problemy z cerą, zapalenie języka i gardła, oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niektóre badania sugerują także, że niedobór ryboflawiny może powodować częste występowanie migreny.
Niedobory witaminy B2 są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, mogą bowiem prowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka oraz wpływać negatywnie na zdrowie matki, powodując między innymi wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadząc do niedoborów innych składników pokarmowych.

Witamina B2 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, w związku z czym przedawkowanie jest prawie niemożliwe, ponieważ jest ona wydalana wraz z moczem. W przypadku przedawkowania ryboflawiny wskutek brania przez długi czas dużej ilości suplementów z tą witaminą uszkodzeniu może ulec wątroba.

W świetle najnowszych badań:
Zespół Browna-Vialetto-Van Laeregpo (BVVL) to rzadkie zaburzenie neuronu ruchowego występujące u dzieci. Jest to dziedziczna choroba spowodowana mutacjami w jelitowych genach transportera ryboflawiny. Opublikowane w 2018 roku badanie opisuje leczenie dziecka z zespołem BVVL ryboflawiną, które dało bardzo dobre wyniki.
Przykład przeprowadzonego badania ukazuje, iż wszystkie funkcje witaminy B2 nie są jeszcze poznane i być może z biegiem czasu oraz rozwojem badań dowiemy się o zupełnie nowych mechanizmach, na które wpływa ryboflawina.

 

 

Bibliografia:
1. N. Butler, Benefits and sources of vitamin B2, Medical News Today, 2017.
2. Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27029320
4.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30937093
5.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30803806


Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.