Marnując żywność - marnujesz planetę

Dnia 16 października 2018r. obchodzony był Światowy Dzień Żywności, podczas którego na całym świecie mówi się o wartości jedzenia oraz o potrzebie ograniczania jego marnowania. Tego dnia, Federacja Polskich Banków Żywności rozpoczęła kampanię społeczną, finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która ma na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju.  

Kampania „EkoMisja – nie marnuję” ma zwiększać świadomość obywateli na temat ekologicznych skutków marnowania żywności. Chcemy budować proaktywne postawy i zachowania ekologiczne wśród osób dorosłych, dzieci oraz młodzieży poprzez działania edukacyjne, które wspierane będą przez szeroko-zasięgową kampanię informacyjno-promocyjną w mediach. (www.niemarnuje.bankizwynosci.pl)

Problem marnowania żywności to problem ekologiczny, mający wpływ na zrównoważony rozwój całego świata. Indywidualnie marnujemy coraz więcej. Potwierdzają to coroczne badania Banków Żywności, przeprowadzane wśród polskich konsumentów. Według ostatniego raportu z października 2017 roku 35% społeczeństwa przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Marnując jedzenie, marnujemy cenne zasoby wody, energii i przyczyniamy się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan czy CO2, wytwarzanych przez gnijącą na wysypiskach żywność. Według statystyk przedstawianych przez Federację Polskich Banków Żywności, wyrzucenie jednej bułki z serem to strata 100 litrów wody, a 1 kg wołowiny to od 3000 do aż 60 000 litrów wody, zużytych do jej wyprodukowania.

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce i pomoc najuboższym. Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju. Banki Żywności udzielają codziennej, bezpłatnej pomocy żywnościowej ponad 3 500 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do 2 000 000 osób najbardziej potrzebujących. Ważnym działaniem Banków Żywności jest też edukacja, szczególnie w zakresie niemarnowania żywności i prawidłowego żywienia.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.