Cukinia: uniwersalne warzywo o wielu zastosowaniach

Cukinia nazywana często kabaczkiem to warzywo, które w ostatnich latach zyskało dużą popularność. Należy do rodziny dyniowatych, do których zalicza się również ogórek, dynia czy arbuz. Jadalną częścią warzywa jest jej owoc o wydłużonym kształcie, który może być w różnych kolorach a długości do nawet 40 cm. Najpopularniejsza jest cukinia w kolorze zielonym, ale może również być żółta i pomarańczowa. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się kwiaty cukinii, które również są jadalne.

Cukinia to warzywo bardzo uniwersalne, można ją jeść na surowo lub po obróbce cieplnej.  Przygotowuje się z niej ciasta, desery, pasty, pasztety, sałatki czy używa do dań głównych i wszelakich potrawek.

Pod względem właściwości odżywczych jest również bardzo cennym warzywem, które warto włączyć do codziennego menu. Jest niskokaloryczna - w 100 g znajduje się zaledwie 15 kcal. W 100 g zawiera 3,2 g węglowodanów, 1,2 g białka, niewielką ilość tłuszczu (0,1 g/100 g) oraz błonnika ( 1 g/100 g).

Cukinia jest bogata w witaminy z grupy B, w tym witaminę B1 i B3, regulującą przemiany węglowodanów oraz inne procesy metaboliczne. Oprócz witamin z grupy B zawiera również spore ilości witaminy C, A oraz K.  Jest również dobrym źródłem  karotenoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Składniki mineralne, które można znaleźć w tym warzywie to wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor , sód i cynk. Ponadto cukinia jest warzywem które nie kumuluje metali ciężkich.

Cukinia ma działanie alkalizujące, pozytywnie wpływa na procesy trawienia, wykazuje właściwości moczopędne ze względu na dużą zawartość wody. Spore ilości witaminy K sprawiają, że wzmacnia krzepliwość krwi, a obecność karotenoidów, w tym luteiny, wspomaga procesy widzenia. Istnieją również badania naukowe, które wskazują na działanie ochronne i przeciwwrzodowe w układzie pokarmowym.

 

 

 

  1. Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M., Dynia- zdrowa, ale zapomniana, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2016, s. 70-74.
  2. Stephens JM: Pumpkin – Cucurbita spp. University of Florida. Retrieved November 23, 2014.
  3. Sarkar S1, Buha D.: Effect of ripe fruit pulp extract of Cucurbita pepo Linn. in aspirin induced gastric and duodenal ulcer in rats. Indian J Exp Biol. 2008 Sep;46(9):639-45

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.