Prezes Amerykańskiego Kolegium Kardiologicznego zaleca pacjentom dietę roślinną

Dr Kim Williams, prezes Amerykańskiego Kolegium Kardiologicznego i szef kardiologii na Uniwersytecie Rush, zaleca dietę roślinną jako metodę zapobiegania chorobom serca. Jako jeden z bardziej popularnych kardiologów w USA, dr Williams wywołał kontrowersje po napisaniu dla Medscape w zeszłym roku artykułu wspierającym wegańską dietę.

Przez większość swojego dorosłego życia Williams stosował się do zalecenia medycznego określanego jako zdrowa dieta: zero czerwonego mięsa, zero smażonego jedzenia, jedzenie piesi kurczaka bez skóry, ryb, owoców, warzyw i ziaren. Większość lekarzy w kraju zaleca to swoich pacjentom.

W 2003 roku zaskoczył go poziom cholesterolu (frakcji LDL - 170. Wczytał się w ten problem, przejrzał opublikowane badania i tego samego dnia przeszedł na dietę bezmięsną. Nawet po pobieżnym przeszukaniu Internetu zdał sobie sprawę, że kurczak bez skóry ma więcej cholesterolu (84mg/100g) niż wieprzowina (62mg/100g). Po około sześciu tygodniach niejedzenia mięsa jego poziom cholesterolu LDL spadł do 90 (idealny wynik to poniżej 100).

Zanim sam przeszedł na dietę roślinną, Williams spotkał się z gorszymi wynikami u jednej ze swoich pacjentek, która przeszła podobną zmianę. Kiedy przyszła do niego po raz pierwszy, jej wyniki badań wskazywały wielonaczyniową chorobę wieńcową. Sześć miesięcy później, Williams był zaskoczony widząc jej wyniki w granicach normy, bez założonych by-passów czy protez. Okazało się, że przeszła na dietę dr Ornisha (niskotłuszczowa dieta wegetariańska), która według U.S. News została mianowana jako najlepsza „dieta dla zdrowia serca”.

Plan zapobiegania chorobom serca

Williams nie owija w bawełnę i mówi jasno, zarówno w wywiadach jak i w rozmowach z pacjentami, kiedy mówi o diecie i zdrowiu serca. Mówi, że w celu zapobiegania chorobom serca „najważniejsze są: odżywanie oparte na produktach roślinnych, ćwiczenia i utrata wagi. Większość ludzi zachoruje na choroby serca, cukrzycę czy nadciśnienie będąc na standardowej diecie zachodniej. To dlatego choroby serca są największym zabójcą w Ameryce. Więc najlepszą strategią zapobiegawczą jest zmiana stylu życia.”

W rozmowach z pacjentami mówi szczerze, że we własnych dłoniach trzymają swoje zdrowie. „Jeśli ktoś już choruje serce lub ma kamień nazębny, zawsze będę zalecać zmianę diety i ćwiczenia. Choroby serca zabiły więcej ludzi w Stanach Zjednoczonych niż jakakolwiek inna choroba od czasów epidemii Hiszpańskiej Grypy w latach 1918-1920. Mówię im, że nie muszą być jedną z tych osób.”

Williams mówi, że nauka dowodzi, iż „regresja kamienia nazębnego u pacjentów z angiograficznymi dowodami na chorobę jest możliwa tylko przy pomocy czterech metod, które mają dopuszczalny stosunek zysku do strat.” Pierwsze dwie to diety dra Ornisha i dra Esselstyna – obie diety są niskotłuszczowe, oparte na produktach roślinnych. (jadłospis dra Ornisha wlicza w to redukcję stresu i regularne ćwiczenia, dieta dr Esselstyna eliminuje wszystkie tłuste produkty, w tym orzechy i awokado). Pozostałe dwie metody opierają się na wysokich dawkach leków: atorwastatyny i rosuwastatyny, co wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi u niektórych pacjentów. Williams podkreśla, że statyny (leki obniżające cholesterol) i odpowiednia dieta wzajemnie się nie wykluczają.

Opieka kardiologiczna nowej generacji

Williams podtrzymuje toczące się rozmowy na temat roli diety w odwracaniu lub zapobieganiu chorobom. „Jest dużo szumu wokół tego, ale musimy skupić się na prawdziwych wynikach. I nie chodzi tylko o lekarzy – musimy szkolić pielęgniarki, farmaceutów i dietetyków.” Przewiduje również, że fala zmian się dopiero zaczyna, mimo, że artykuł, który napisał dla Medscape, mocno namieszał.

Krytycy mu nie przeszkadzają: „Najlepsze pomysły są wyśmiewane i mocno się im sprzeciwiają, a ostatecznie są przyjmowane jako oczywiste. Jesteśmy nadal na etapie wyśmiewania.” Kontrowersje wokół swojego artykułu dla Medscape traktuje pozytywnie, bo idea wegańskiej diety wpływającej na zdrowie serca została przez to bardzo nagłośniona. Dodatkowo dzięki nagłośnieniu przez media poznał wielu naukowców badających wpływ diety na choroby serca. Williams mówi, iż takie badania już istnieją, lecz potrzeba ich więcej, aby przekonać masy.

Pamięta, jak nie tak dawno temu, sam nie był przekonany. „We wczesnych latach 1980 uczestniczyłem w spotkaniu śniadaniowym Stowarzyszenia Czarnoskórych Kardiologów i pamiętam jednego lekarza wyprzedzającego swoje czasy, dra Tazewalla Banksa, z Waszyngtonu. Wstał i powiedział, że wszyscy muszą zwrócić uwagę na to co w tej chwili jemy, na nasze śniadanie składające się z bekonu i jajek, że to w tej chwili psuje zdrowie naszego narodu. Wywołał dużo śmiechu i nie miał zbyt dużej siły przebicia.” Ale teraz na wielu takich spotkaniach dokonuje się znacznie zdrowszych wyborów.

To też sprawa osobista. „Osobiście straciłem wielu dobrych przyjaciół z powodów, którym dieta mogła zapobiec. Tylko kilku z moich kolegów zgodziło się spojrzeć krytycznie na dane dotyczące diety. Po tym zawsze skłaniają się ku diecie roślinnej. Ale przed nami jeszcze długa droga.”

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.