Mleko krowie vs rak prostaty

Czy mleko może powodować raka prostaty? Obszerne badania sugerujące powiązanie między spożyciem mleka a rakiem prostaty, pojawiały się w czasopismach medycznych już od 1970 roku. Dwa z sześciu badań kohortowych (badania polegające na kontroli grupy ludzi po jakimś czasie) wykazały wyższe ryzyko przy większym spożyciu mleka. Pięć badań porównujących pacjentów chorych na raka z osobami zdrowymi wykazało podobny związek. Jedno z nich, przeprowadzone w północnych Włoszech, wykazało, że częste spożywanie mleka może zwiększyć ryzyko 2,5-krotnie.

W 1997 r. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem i Amerykański Instytut Badań nad Rakiem doszły do wniosku, że produkty mleczne należy uznać za możliwy czynnik przyczyniający się do raka prostaty. W kwietniu 2000 r. pojawiły się kolejne badania wskazujące na związek między rakiem prostaty i nabiałem: w Harvard's Physicians 'Health Study przez 11 lat badano 20 885 mężczyzn, stwierdzając, że spożywanie dwóch i pół porcji mleka każdego dnia zwiększyło ryzyko raka prostaty o 34 proc., w porównaniu do mniej niż połowy porcji dziennie.

Naukowcy badają nie tylko to, czy mleko zwiększa ryzyko rozwoju raka, ale też sposób, w jaki się do niego przyczynia. Odpowiedzią najwyraźniej jest to, że mleko wpływa na męskie hormony. Produkty mleczne zwiększają ilość insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) we krwi. Z kolei IGF-1 przyczynia się do wzrostu komórek nowotworowych. Jego niewielka ilość jest zwykle w krwioobiegu, jednak według kilku ostatnich badań zwiększone poziomy IGF-1 korelują z występowaniem raka prostaty i prawdopodobnie również raka piersi.

Mleko czyni też inne szkody w ludzkim ciele. Zawarty w nim wapń obniża poziom witaminy D w organizmie, co z kolei również może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Większość produktów mlecznych ma także wysoką zawartość tłuszczu, co wpływa na aktywność hormonów płciowych, które odgrywają główną rolę w rozwoju nowotworu.

I nic dziwnego, że mleko może wpływać na wzrost komórek nowotworowych. W końcu jego biologicznym celem jest wspieranie szybkiego wzrostu wszystkich części ciała cielęcia. Po okresie odsadzenia, cielęta (jak wszystkie ssaki) w ogóle nie potrzebują mleka, tym bardziej mleka innego gatunku.

Naukowcy badają, czy produkty mleczne mogą być sprawcami innych rodzajów nowotworów. W szczególności rak jajnika może być powiązany z galaktozą, cukrem produkowanym z cukru mlecznego, laktozy. Jogurt, ser, mleko "bez laktozy" i inne produkty mleczne zawierają znaczne ilości galaktozy.

Inne posiłki również wpływają na ryzyko zachorowania na raka. Ogólnie rzecz biorąc, mięso i produkty tłuste są powiązane ze zwiększonym ryzykiem, podczas gdy pomidory, arbuzy i inne jaskrawoczerwone owoce zawierające likopen zmniejszają to ryzyko.

 

Podsumowując: podczas gdy przez najbliższe lata naukowcy będą badali przyczyny powstawania nowotworów, rodziny dbające o zdrowie mogą chcieć zamienić produkty mleczne i wszystkie produkty odzwierzęce na dietę roślinną, bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe . Kiedy dokonać zmiany? Dowody sugerują, że im szybciej zaczynają się zdrowe nawyki żywieniowe, tym lepiej i skuteczniej jesteśmy chronieni przed zachorowaniem.

Jednego produkty mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, podczas gdy inne działają zupełnie odwrotnie. Produkty pełnoziarniste, fasola i inne rośliny strączkowe, warzywa i owoce zwalczają komórki nowotworowe. Nieprzetworzone pokarmy roślinne zawierają niewielkie ilości tłuszczu, cechują się za to wysoką zawartością błonnika i są bogate w ochronne substancje odżywcze walczące z komórkami nowotworowymi. Produkty pochodzenia zwierzęcego natomiast - mięso, nabiał, jaja - są powiązane z kilkoma postaciami choroby. Zawierają duże ilości tłuszczu, w którym kryją się rakotwórcze substancje chemiczne i który podnosi poziom hormonów sprzyjających rozwojowi nowotworu w organizmie człowieka. Zawierają znikome ilości przeciwutleniaczy wykazujący działanie antynowotworowe oraz błonnika, który „czyści” przewód pokarmowy z niechcianych substancji. A w wysokich temperaturach podczas obróbki cieplnej kreatyna, aminokwasy i naturalne cukry występujące w mięsie mogą w rzeczywistości przekształcić się w rakotwórcze chemikalia.

 

Dieta antynowotworowa zawiera wiele:

       warzyw: słodkie ziemniaki, marchew, brokuły, szpinak, szparagi;

       owoce: truskawki, kiwi, melon, banany, jabłka;

       produkty pełnoziarniste: chleb, płatki śniadaniowe, owsianka, makaron, ryż;

       rośliny strączkowe: fasola, groszek, soczewica.

 

Najzdrowsze diety eliminują mięso, produkty mleczne, jajka i smażone potrawy. Aby ułatwić sobie zmianę nawyków żywieniowych, spróbuj alternatyw w postaci napojów roślinnych (ryżowe, sojowe, kokosowe, migdałowe... ) czy zamienników mięsa lub jajek.

 

Dieta roślinna jeszcze nigdy nie była tak prosta! J

http://www.zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni/

 

 

Tłum. art. http://www.pcrm.org/health/health-topics/milk-and-prostate-cancer-the-evidence-mounts